Vyvážená výživa ako základ Zdravia ... máme takú možnosť?

15.01.2020

Áno ! Máme dôkazy !


Bežne sa stretávame každý deň s rôznymi názormi ľudí v súvislosti s témou dôležitosti zdravej výživy. Ako napríklad " ... nestíham... nemám čas ... mám veľa práce ... neotravujte ma s hlúposťami ... mám dôležitejšie starosti ako je výživa ... ja neraňajkujem ... nie je dôležité, čo do seba dáš, ale to čo z teba vyjde ... " a pod..

Áno, toto sú často opakované názory u rôznych generácii aj u mladých ľudí, pokiaľ sa ich opýtame na význam a dôležitosť výživy. Dôležitejšie pre nich je mnohokrát byť "namotaný" na každodennom matrixe, resp. mobilnom telefóne a digitálnom svete 24 hodínn denne. Väčšinou ich nezaujíma informácia od živej bytosti, ale od mobilného telefónu :-)

Možno keby im mobilný telefón dokázal pripraviť Zdravý výživný koktail na raňajky, tak by zdravú výživu aj konzumovali. Takéto schopnosti však zatiaľ mobilné telefóny nemajú. Ale nikdy nevieš :-)

Berieme to pozitívne :-). Pretože pokiaľ niekto nevie, že niečo nevie, tak to jednoducho nevie :-). Snažíme sa podať pomocnú ruku každému človeku. Nikdy nie je neskoro začať s kvalitnou výživou a zmenou. Je potrebné rozhodnutie "teraz", idem to zmeniť, chcem žiť inak, zdravšie.

Z vlastnej skúsenosti vieme, že od kvality výživy fyzického tela sa odvíja všetko. Potvrdila to opakovane aj "nemainstreamová" veda. Kvalita výživy ovplyvňuje okrem kvality a pozitivity myslenia v podstate všetky biochemické procesy v tele, rovnováhu. Opak - nevyvážená výživa má za dôsledok neharmóniu, rozvrat v organizme, neschopnosť myslieť a neschopnosť vytvárať svojim životom harmonické deje.

U mladých ľudí vo veku 16 rokov sme nedávno počuli názor " ... že fuj bielkoviny ". Keď sme sa ich opýtali, prečo, nevedeli nám odpovedať, čo sú to bielkoviny. Toto je príklad mentálnej úrovne mládeže v pubertálnom veku či adolescentov v súčasnosti, veríme, že ide len o zriedkavosť.

Iný názor dospelého človeka hovorí, že treba si najprv " ... poupratovať v hlave a potom sa venovať Zdravej výžive". Je však možné poupratovať si v hlave pokiaľ fyzické telo nemá skutočne vyváženú výživu?

NIkto z neba učený nespadol, nikto nie je dokonalý. Avšak zisťujeme, že úroveň poznatkov o dôležitosti Zdravej výživy je v spoločnosti u väčšiny opýtaných ľudí skutočne poddimenzovaná. U všetkých generácii. Je to asi tak, ako keď človek s diagnózou (cukrovka, hypoglykémia,..) neraňajkuje vôbec a dá si na desiatu sladkosti.

Stručne. Život na Zemi je založený na tvorbe proteínov (bielkovín). Ich základom sú aminokyseliny (ozn. A, T, C, G), ktorých kódovanie je princípom sekvencii genetického programu človeka (DNA). Môžeme byť vďační, že na Zemi existuje vyvážená výživa a čisté doplnky výživy, ktoré ako súčasť Zdravého životného štýlu a Prírodnej a živej stravy dokážu v plnom rozsahu harmonicky zásobovať fyzické telo ľudí tak, aby bolo zdravé, plné vitality a aby ľudská bytosť žila plnohodnotný pozitívny život, aby mala dostatok pozitívnej energie pre plný rozkvet seba a svojho okolia.

Táto výživa o ktorej píšeme podporuje v rámci Zdravého životného štýlu zdravší život človeka, dodáva organizmu všetky potrebné aminokyseliny, proteíny (bielkoviny), sacharidy (cukry), tuky, vitamíny, enzýmy vo vzájomne vyváženej miere. Ide teda nielen o Zdravú ale aj o vyváženú výživu. Potvrdzujeme to z vlastnej skúsenosti :-)

Vedecké štúdie potvrdili opakovane za posledných 10 rokov, že genetika nás ovplyvňuje 10 až 30 %. Pokiaľ máme Zdravý životný štýl a Zdravú Výživu, nemusia sa prejaviť jej nepriaznivé pôsobenia, tzv. dedičnosť ochorení a pod.. 

Niekto by mohol namietnuť, že v rámci špičkových nanotechnológii veda v budúcnosti bude vedieť vytvoriť napríklad DNA čipy a DNA počítače, ktoré budú vedieť kódovať aminokyseliny (A, T, C, G) v ľudskej DNA, tak, aby bol človek "ideálny", bez chorôb. Podobne ako dnes počítače kódujú programy pomocou jednotiek a núl. Alebo využitie zmeny tvarov prostredníctvom tekutých kryštáľov, programovateľných látok, tzv. claytronických atómov (viď film Terminátor 2 Deň zúčtovania), či molekulárnych assemblerov tzv. replikátorov, ktoré budú vedieť stvoriť všetko ...

Áno, už v súčasnosti existujú takéto indície a vízie vedy v časovom horizonte rokov 2030 - 2070 až 2100. Písal o nich napríklad špičkový vedec, profesor teoretickej fyziky na City University v New Yorku Michio Kaku vo svojej knihe Fyzika budúcnosti (2013). Upozorňoval okrem iného práve na to, že ľudia sa nemôžu zahrávať s vedou ako s mečom proti Prírode.

Myslíte, že toto je cesta? Že veda a moderné technológie pomôžu lenivosti a pohodlnosti väčšiny ľudí a všetko za ľudí vykonajú? Myslíte, že Príroda sa bude prispôsobovať takýmto trendom vedy v budúcnosti? Bez toho, aby človek ako ľudská bytosť pracoval na sebe a zmenil svoje zlé sklony, zlé návyky primárne v oblasti výživy, Zdravého životného štýlu?

My vnímame, že Príroda to odmieta. Veda a moderné technológie nemôžu totálne ovládať prirodzený vývoj, nemôžu diktovať Prírode, znásilňovať ju. Človek je prirodzenou harmonickou súčasťou Prírody (nie nadradenou), a každý jeden jednotlivec má možnosť pracovať prirodzenou cestou na svojom zlepšovaní, čoho je Zdravá výživa základným kameňom. Čo lepšie môže jednotlivec urobiť?

Harmonický proces nie je o tom, že " ... ja nebudem robiť nič pre Zdravý vývoj, a cez mobilný telefón alebo čip si nahrám program, ktorý mi za peniaze "opraví moju DNA". Naopak, snaha o vyladenie výživy fyzického tela do maximálnej harmónie prirodzenou rastlinnou výživou (bez konzumácie mäsa), to je prínos snahy o zlešovanie sa k maximálnemu Zdraviu ako "zdravá" súčasť Prírody.

Takže v jednoduchosti je genialita. Mnoho ľudí je uponáhľaných, vystresovaných, pracujú na nočné zmeny a ich nároky na výživu sú aj úspora času pri príprave. Dnes je možné aj takýto časový problém eliminovať kvalitným a vyváženým jedlom s rýchlou a jednoduchou prípravou.

Opäť je to o rozhodnutí ľudskej bytosti prevziať zodpovednosť do svojich rúk tu a teraz. A je to o disciplíne. Nefunguje to tak, že : " ... ja nič nebudem robiť, ja si zaplatím a druhí nech urobia všetko za mňa ...".

Napríklad : chcem zmeniť svoj životný štýl, chcem sa dožiť vysokého veku v plnom Zdraví a vitalite, aj na dôchodku chcem žiť plnohodnotný život, alebo dlhodobo trpím kožnými alebo chronickými ochoreniami, neviem si s nimi poradiť, čo tak zmeniť výživu?, alebo trpím syndrómom chronickej únavy, depresii, dokážem to zmeniť kvalitou výživy?

Veľmi dôležité je pozitívne rozhodnutie "tu a teraz", prevziať zodpovednosť za svoje Zdravie a bytosť, veriť v svoju kvalitu, že dokážem sa prekonať, prekonať svoje výhovorky, a dosiahnuť vytrvalou prácou na Zdravom životnom štýle a Zdravej výžive trvalé priaznivé výsledky !!!

Nech sa páči, je to možné. Nikdy nie je pozde začať. Pokiaľ môžeme pomôžeme :-), máme ochotu pomôcť. Nejde to však zo dňa na deň! Chce to trpezlivosť a pochopenie tohto procesu.


Pre inšpiráciu sa budeme snažiť v ďalších článkoch a referenciách prinášať príbehy konkrétnych ľudí, o tom, čo dokázali zmenou výživy a Zdravým životným štýlom vo svojom živote zmeniť :-)


© Andrea & Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2020