Skúsenosti s cvičením Päť Tibeťanov

09.08.2019

Cvičeniu a postupnému vylaďovaniu výživy sa venujem už od roku 2000, kedy sa na mojej pokožke objavila z ničoho nič psoriáza. Prešiel som si klasicou medicínou, rôznymi smermi alternatívnej medicíny a až stretnutie s priateľmi Andreou a Marianom v roku 2015 prinieslo to, o čo som sa tak dlho usiloval. Zdravie. V súčasnej dobe považujem za najväčšiu podporu zdravia cvičenie Piatich Tibeťanov a správne stravovacie návyky, kde sa zameriavam na príjem kvalitných proteínov a výživových doplnkov.

S cvičením Piatich Tibeťanov som sa stretol prvý krát v roku 2006. Cvičil som podľa knihy od Petra Keldera. Knihu som našiel v čajovni, kam som pravidelne chodieval. Pôsobilo to na mňa veľmi pozitívne. Cvičenie mi dodávalo psychickú aj telesnú pohodu, cítil som sa energeticky nabitý a vyrovnaný. Asi po pol roku som s cvičením prestal, pretože som si našiel partnerku a odviedlo to moju pozornosť iným smerom ...

Poznám viacero ľudí, ktorí sa s týmto cvičením stretli a napriek tomu, že sa cítili lepšie, podobne ako ja, z rôznych dôvodov nemali dostatočnú trpezlivosť a sebadisciplínu, aby vytrvali. Dnes to vnímam tak, že to, že človeku toto cvičenie príde do života, nie je náhoda a určitým spôsobom potrebuje niečo vo svojom živote zmeniť, vyliečiť, pochopiť, zapravovať na sebe. A to je práve to. Mnohí z nás ustanú, keď odznie to čo nás trápilo. Pracovať na sebe by sme mali však neustále. Vždy je čo zlepšovať. Aj vtedy, keď sa veci zmenili k lepšiemu.

Opätovne som sa s cvičením stretol v roku 2015, keď som spoznal mojich blízkych priateľov Andreu a Mariana, ktorí sa cvičeniu venujú poctivo už počas dlhšieho obdobia. Hneď na druhý deň, ako som sa od nich vrátil som zacvičil 21 opakovaní a v cvičení Piatich Tibeťanov pokračujem až do súčasnosti. Asi po deviatich mesiacoch po tom, ako som s cvičením v roku 2015 znova začal, pričom som sa tiež snažil vyladiť stravu, sa prosiáza nadobro stratila. Nepodstúpil som pritom žiadnu liečbu, ani nebral žiadne špeciálne prípravky. Len poctivé každodenné cvičenie Piatich Tibeťanov, čo napomáha správnej rotácii čakier a správnemu fungovaniu žliaz s vnútoným vylučovaním, strava bohatá na četstvé potraviny, zeleninu, ovocie, kvalitné proteíny, toto mi konečne pomohlo.

Správne fungovanie čakier považujem za základ telesnej a duševnej rovnováhy. Dodáva to človeku dostatok energie.

Ďalšia z vecí, s ktorou mi cvičenie Piatich Tibeťanov pomohlo, sú bolesti a ohybnosť chrbtice, ktorá je teraz oveľa zdravšia. Rovnakú spokojnosť môžem vyjadriť so stavom šliach. Dlhodobo som sa venoval basketbalu a stolnému tenisu. Aby som sa kedysi v predklone dotkol zeme aspoň končekom prstov, musel som sa aspoň trocha rozcvičiť. Dnes sa dotknem rukami zeme v predklone kedykoľvek a keď sa rozvičím, aj dlaňami. Aktuáne som sa počas posledných 3 mesiacov zameral na poctvivé doťahovanie jednotlivých cvikov a odznel mi problém s pobolievaním jedného chbticového stavca, čo bol následok nesprávneho držania tela z práce.

Cvičím pravidelne už štvrtý rok. Momentálne 3 krát denne, ráno 19, po príchode z práce 17 a večer 15 opakovaní. Ráno cvičím viacej, aby som si rozhýbal a rozohrial telo, naštartoval čakry. Najlepšie sa mi cvičí večer. Večerné cvičenie považujem za veľmi cenné. Niečo rovnako potrebné ako umytie zubov či sprcha. Odľahčí to nánosy, ktoré sa na mne prilepili počas dňa a cítim sa sviežejší. Cvičenie Piatich Tibeťanov má preukázateľne očistné účinky.

Popri cvičení Piatich Tibeťanov som sa navyše za posledný rok snažil zamerať na zvýšenie hmotnosti, hlavne objemu svalovej hmoty. Od svojich 12 tich rokov som stabilne vážil okolo 62 kg a s nadobúdaním a udržiavaním svalovej hmoty som mal vždy problém. Vždy som všetky kalórie pohybovou aktivitou spálil. O zvýšenie a udržiavanie svalovej hmoty sa v súčanosti snažím pomocou pravidelného fitness cvičenia, hlavne cviky, kde pracujem s vlastnou váhou. Zvyknem cvičiť radšej doma a v lete aj vonku. Cvičenie v správnej kombinácii s príjmom kvalitných proteínov a výživových doplnov od spoločnosti, ktorá je na trhu jednotkou, dodáva môjmu telu to čo potrebuje. V súčasnosti vážim 65 kg, pribral som na svalovej hmote, zhustly mi kosti, cítim sa skvele a mojím cieľom je mať stabilne okolo 69 kg. Je to ešte kus cesty. Teší ma však, že som našiel ten správny recept a je na mne, či budem dostatočne disciplinovaný a vytrvalý, ako tomu bolo za posledný rok.

Nikto za nás nevytýči ciele, ktorých máme dosiahnuť a len my sami si určujeme obmedzenia, kam až sa chceme dostať.

Ako podstatné vnímam aj to, že som sa nevzdal a hľadal ďalej. Ukázalo sa to aj na tom, že som na cvičenie Piatich Tibeťanov narazil znova, posunul som sa ďalej aj v stravovaní, tým že som prešiel viacej na surovú a živú stravu a kvalitné proteíny, ďalej teda môžem pracovať na zlepšovaní svojho zdravia a telesnej kondície aj do budúcnosti. Vyvážená výživa je základ.

Nie je nič cennejšie v živote ako radovať sa z toho, že môžem byť tu, hýbať sa, dýchať, pracovať na sebe. Prekážky sú na to, aby sme sa naučili ich zdolať, prekonať ich, nie aby sme im podľahli.

Ďakujem svojim priateľom za to, že ma inšpirovali, že mi boli dobrým príkladom a že spoločne kráčame po tejto ceste.

Zmeň seba a zmeníš svet.

Ďakujem, že som zdravý.


© Peter Bauer