S dobrými návykmi začnite včas: 7 dôvodov prečo zapojiť deti do práce v kuchyni

01.02.2022

Deti milujú varenie a keby dostali šancu, hrali by sa v kuchyni. A prečo nie? Varenie je kreatívne, chaotické a zábavné a pošteklí všetky zmysly.

Okrem toho je vaše úsilie odmenené niečím, čo je (dúfajme:) chutné. A varenie môže priniesť ďalšie výhody. Trávenie času v kuchyni môže pomôcť deťom rozvíjať nadšenie pre zdravé potraviny a podporiť lepšie stravovacie návyky.

Význam tohto by sa naozaj nemal prehliadať. V posledných desaťročiach sa miera obezity a nadváhy medzi deťmi dramaticky zvýšila. Je to čiastočne odraz stravy, ktorá obsahuje príliš veľa kalórií a potravín chudobných na živiny a príliš málo ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a mliečnych výrobkov bohatých na vápnik.

Mnoho výhod varenia s deťmi

Jedlá konzumované mimo domova majú vyšší obsah kalórií, tukov a nasýtených tukov a poskytujú menej vápnika a vlákniny ako doma pripravené jedlá. Na druhej strane, konzumácia väčšieho množstva jedál doma je spojená s vyšším príjmom ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov s menším množstvom tuku a kalórií.

Tak priberte aj deti a urobte zo zdravého stravovania novú tradíciu. Tu je niekoľko ďalších výhod prípravy domácich jedál s vašimi deťmi:


1. Rozvíjanie nadšenia pre zdravé potraviny

Ak môžu rodičia slúžiť ako dobré vzory pri výbere jedla, deti ich  budú pravdepodobne nasledovať. Spoločné varenie a jedenie pomáhajú deťom oceniť zdravé jedlá.

2. Povzbudzovanie detí, aby skúšali nové jedlá

Deti radi jedia to, čo si pripravili. Keď sú deti zapojené do výberu ingrediencií a prípravy jedál, je pravdepodobnejšie, že svoje výtvory vyskúšajú. Skúsenosti s varením pomôžu pestovať otvorenú myseľ, pokiaľ ide o skúšanie nových jedál.

3. Zvyšovanie ich sebavedomia

Deti získavajú pri varení pocit hrdosti a nezávislosti. Deti sa radi chvália, že "to všetko som urobil sám!" Keď dokážu niečo pripraviť sami, bez ohľadu na to, aké je to jednoduché, a potom to naservírovať rodine, zvýši to ich sebavedomie. Pomôžte svojim deťom tým, že ich nasmerujete k receptom primeraným ich veku .


4. Ťuknutie na ich kreatívnu stránku

Keď deti získajú základné zručnosti a naučia sa dodržiavať recepty, mali by byť povzbudzované k tvorivosti. Môžete začať jednoduchým základným receptom. Keď už vymyslia svoje vlastné recepty, mnohé deti si užijú vytváranie vlastného súboru receptov.

5. Povzbudzovanie rodinných vzťahov

Spoločne strávený čas v kuchyni môže byť zábava a relax pre deti aj dospelých. Mnohé deti nepotrebujú veľa prehovárania, aby sa k vám pripojili v kuchyni, takže využite tento čas na to, aby ste si jednoducho užili spoločnosť toho druhého a porozprávali sa o tom, aké dobré - a dobré pre vás - bude vaše jedlo.


6. Zlepšenie jemnej motoriky

Nechajte svoje deti zapojiť sa do aktivít, ako je miešanie, spájanie ingrediencií, vaľkanie cesta alebo pre staršie deti krájanie zeleniny, je to skvelý spôsob, ako zlepšiť ich jemnú motoriku, kontrolu a koordináciu oko-ruka.


7. Zvýšenie sústredenia a pozornosti

Varenie zahŕňa správne dodržiavanie receptov a krokov, aby ste sa dostali k lahodnému konečnému produktu. Pri varení sa deti učia všímať si každý detail. Učia sa rýchlo a musia sa sústrediť, ak chcú jesť desiatu alebo jedlo a vydržať až do konca!


Okrem toho sa deti naučia urobiť niečo aj pre iných a pocítiť radosť z práce.

Prajeme veľa zábavy a nezabudnite, čím skôr, tým lepšie. Viac receptov a tipov pre deti prinesieme v jednom z ďalších článkov. Zapojte sa do nášho online vzdelávania a dozviete sa ešte viac :) 

Pokiaľ sa Vám článok páčil, prosím zdieľajte. Pridajte sa do našej FB skupiny .


© Ing. Andrea Svinčiak, február 2022