Prečo je imunitný systém naša najúčinnejšia zbraň?

15.02.2022

Náš imunitný systém má jednu úlohu: pomáhať nášmu telu brániť sa a zotavovať sa z choroby.

Nezdravá strava - s vysokým obsahom kalórií z cukrov, mäsa a mliečnych výrobkov - sa zvyčajne spája so zdravotnými problémami, ako je obezita a metabolické ochorenia. Ale môžu spôsobiť aj obrovskú nerovnováhu v našom imunitnom systéme, a tým ho oslabiť.

Pravidelné jedenie potravín, ktoré nie sú výživné, môže narušiť našu imunitnú obranu, podobne ako môžu útočníci poškodiť pevnosť. To zase môže spôsobiť, že človek bude náchylnejší na nové a opakujúce sa choroby.

Prečo je imunita našou najlepšou obranou?

Chcem, aby ste svoje telo považovali za dobre navrhnutú pevnosť. Naše telo sa každý deň v tichosti bráni potenciálnemu poškodeniu prostredníctvom svojho vrstveného obranného systému. Dokáže sa brániť a opravovať, keď je napadnutý.

Naše bunky sú ako armáda ochrancov, z ktorých každá má špecifickú úlohu, aby pomohla nášmu telu brániť sa. Ak sa to nepodarí, v prípade potreby telo opravia. Preto je výživa taká dôležitá. Naše bunky potrebujú živiny, ktoré prichádzajú vo forme:

  • Makronutrienty
  • Mikroživiny
  • Fytonutrienty

V rámci týchto troch širokých kategórií rozumieme špecifickému významu bielkovín, zdravých esenciálnych tukov ako omega-3, sile vlákniny na podporu nášho mikrobiómu a samozrejme vitamínov, minerálov a rastlinných živín, ktoré udržujú naše telo v optimálnej kondícii. .

Skutočný príbeh o vplyve správnej výživy

Zatiaľ čo nedostatok je v rozvinutých krajinách zriedkavý, mnohí ľudia v rozvojových krajinách nedostávajú dostatok základných vitamínov počas dlhého obdobia. V roku 1976 pracoval jeden očný lekár v Indonézii, aby znížil počet detí, ktoré oslepnú pre nedostatok vitamínu A. Všimol si, že keď týmto jedincom podávali vitamín A, nezomierali ani na bežné infekcie v krajine ako osýpky alebo hnačka.

To viedlo k štúdiám a prípadnému odporúčaniu Svetovej zdravotníckej organizácie na univerzálnu suplementáciu vitamínu A. Svetová banka vyhlásila suplementáciu vitamínu A za jednu z nákladovo najefektívnejších zo všetkých zdravotných intervencií.

To nás učí, že či už ide o vitamín A, D alebo C, minerály ako horčík alebo zinok alebo antioxidanty z rastlín či bielkoviny - naše bunky potrebujú správnu rovnováhu živín , aby mohli vykonávať svoju prácu.

Konzumácia vyváženej stravy so správnymi vitamínmi, minerálmi a živinami pri zachovaní zdravého životného štýlu je najlepší spôsob, ako udržať váš imunitný systém v poriadku a robiť to, na čo je určený: brániť svoje telo.

Ak chcete vedieť ako na to, je potrebné mať informácie. Pridajte sa do nášho ONLINE KURZU zdravého života.


© Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, február 2022

© Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, február 2022