Prečo je dôležitý lymfatický systém?

21.03.2022

Lymfatický systém býva pomerne často podceňovaný, hoci tento systém prechádza naprieč celým telom, aby odstraňoval odpad z buniek a podporoval správne fungovanie imunitného systému.

Lymfa alebo lymfatická tekutina je poháňaná dýchaním a pohybom svalov cez uzliny, čo v podstate predstavujú akési filtračné body v ľudskom tele. Lymfatické uzliny obsahujú špeciálne biele krvinky, ktoré pomáhajú ničiť škodlivé patogény. Ak lymfatická tekutina neprúdi voľne, odpadové látky a toxíny sa hromadia v okolitom tkanive a dochádza k jej upchávaniu.

Lymfatické cievy sa teda správajú ako drenážny systém a preto by sme sa mali snažiť, aby fungoval správne, teda aby sa cievy, ktoré odvádzajú odpadové látky neupchávali. Stagnácia lymfy totiž vedie nielen k hromadeniu toxínov ale aj k oslabeniu imunity a k ďalším zdravotným problémom.

10 príznakov, keď lymfatický system správne nefunguje:

 • Ranná stuhnutosť
 • Únava
 • Suchá pokožka so sklonom k svrbeniu
 • Nadúvanie
 • Bolestivosť prsníkov pred a pri každej menštruácii
 • Zadržiavanie vody v organizme
 • Zvyšovanie hmotnosti
 • Chronické bolesti alebo zápal prinosových dutín, hrdla či ucha
 • Celulitída
 • Studené ruky a nohy
 • Problematické chudnutie a jojo efekt.


Jej správna činnosť súvisí aj s imunitným systémom, srdcovocievnymi ochoreniami, ochoreniami kože, dýchacích ciest a ďalšími ochoreniami, o ktorých by ste si nemysleli, že súvisia s činnosťou lymfy.

5 tipov ako rozprúdiť lymfu

Chrániť organizmus pred chemikáliami

Dôležité je znížiť vystavenie organizmu vystaveniu účinkom chemických látok v potravinách ale aj v kozmetických prípravkoch, ktoré sa používajú pri hygiene. Taktiež je potrebné zvýšiť príjem antioxidantov a potravín, ktoré majú protizápalový účinok ako je zelená listová zelenina, omega - 3 mastné kyseliny, bylinky a koreniny v podobe zázvoru, kurkumy či cesnaku.

Zabrániť dehydatácii organizmu

Udržiavať správnu hydratáciu organizmu, pretože lymfatická tekutina je z 95 % tvorená vodou. Jednou z najčastejších príčin preťaženia lymfatického systému je práve dehydratácia organizmu. Vhodné je počas dňa piť čistú vodu, bez prísad v podobe cukru (obsahujú ho takmer všetky ochutené nealkoholické nápoje). Lymfatický systém zaťažuje tiež alkohol, spracované šťavy, ale aj nápoje určené pre športovcov (Red Bull, energetické nápoje s E-čkami). Pozor na kávu, pretože priveľa kofeínu rovnako dehydruje telo.

Zamerať sa na vhodný výber potravín

Červené a surové potraviny ako sú bobule, granátové jablká, čerešne, brusnice a repa... pomáhajú voľnému prúdeniu lymfy. Tieto potraviny sú okrem iného aj prínosom pre zdravé trávenie tuku či činnosť čriev. Prirodzene sa vyskytujúce enzýmy a flavonoidy v surovom ovocí a zelenine pomáhajú rozložiť nahromadenie toxínov a voľných radikálov a tak podporujú pravidelné vyprázdňovanie a čistenie čriev a pomáhajú udržiavať lymfatický system zdravo fungujúci.

Dostatočne a pravidelne sa hýbať ale aj smiať

Lymfatický systém nemá pumpu ako je srdce, ktoré je hnacím motorom pre krv, ktorá cirkuluje, filtruje sa i okysličuje v obehovom systéme, preto sa musí spoliehať iba na prácu svalov. Rytmické napätie a uvoľnenie svalov počas fyzickej aktivity poháňa lymfatickú tekutinu cez tzv. systém kanálikov. Venujte cvičeniu aspoň 30 minút denne.

Smiech a hlboké dýchanie (bránicové) pomáhajú tlačiť lymfu cez cievy. Rovnako účinkuje aj masáž nasucho, ktorá prekrvením tkanív podporuje zdravý prietok v lymfatickom tkanive spojenom s pokožkou. Pozor! Masáž by vždy mala prebiehať od vzdialenejších miest smerom ku srdcu a zamerať by ste sa mali na partie hlavy, krku, nohy, prsníky a brušnej oblasti, kde prúdenie lymfy je najviac sústredené.  Vynikajúci je HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning), ktorý posilňuje nielen srdce, ale čistí aj lymfu.

Eliminovať stres 

Naučiť sa zvládať a minimalizovať každodenný stres je veľmi potrebné, pretože vplyv pravidelného emocionálneho stresu zaťažuje lymfatický systém, no i trávenie a celkové zdravie človeka. Naučte sa spomaliť, meditovať, viac času tráviť v prírode, prípadne sa dajte na aikidó, cvičte každé ráno Päť Tibeťanov, cvičenia, ktoré koordinujú dych s pohybom a tak sú obzvlášť účinné pri správnom prúdení lymfy aj porozumeniu svojim emóciám. 

Počas sprchovania striedajte teplú a studenú sprchu. Nenoste tesné oblečenie, ktoré bráni toku lymfy.


Najvhodnejší spôsob ako rozprúdiť lymfu je zmeniť svoj životný štýl po každej stránke. Všetky uvedené opatrenia smerujú aj k zdravej črevnej mikrobiote, ktorá má veľký vplyv aj na zdravie čriev a činnosť lymfatického systému a celkovo zvyšuje imunitu. 

Staňte sa členom nášho Klubu zdravého života a pravidelne budete informovaný o novinkách v oblasti zdravia, môžete sledovať vzdelávacie videá o výžive, zmeniť postupne svoje stravovacie návyky, životný štýl a môžete si každý deň zacvičiť efektívne cviky pre rozprúdenie lymfy a zefektívnenie metabolizmu.

Krásnu jar prajeme:)


© Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk