Potrebujeme detoxikáciu? I.

25.01.2019

Prichádza jar, ako sa hovorí tzv. "pôstne obdobie". Je naozaj pôst potrebný? Čo je to pôst a čo je detoxikácia? Nie je slovo "pôst" len iný alebo nepochopený termín pre detoxikáciu? Vedeli to už aj naši predkovia?  Naozaj potrebuje náš organizmus očistiť sa od niečoho nepotrebného?


Na prvom mieste je uvedomiť si, že význam slova pôst (nie je to hladovka = nepríjímanie žiadnej potravy v záujme očisty, resp. askéza)  je z nášho pohľadu zdravým procesom. Je to len iný výraz pre detoxikáciu = zbavovania sa toxínov.  My v rámci zdravého životného štýlu nepodporujeme askézu. Postíme sa vtedy, keď vylúčime zo stravy potraviny, ktoré toxikujú naše telo. Vyvážená výživa fyzického tela a jej sústavné skvalitňovanie je jedným zo základných kameňov priaznivého vývoja.

Celý problém vychádza z toho, že mnohé zdravotné problémy obyvateľov "vyspelých" krajín pochádzajú z nadmerného prijímania potravy a užívania liekov a iných nevhodných látok. Prejedanie sa a závislosti (... áno, aj závislosti na jedle - cukre, alkohole, fajčení...) sa týkajú takmer každého z nás. Tieto návyky tvoria súčasť spoločenskej a kultúrnej "výchovy" a zároveň sú nevedomou reakciou na stres v rodine, v škole, v práci a aj v spoločnosti.

Ak ste obeťou ktoréhokoľvek z "NÁVYKOV", neznamená to, že sa hneď cítite zle. Môže to trvať aj roky, kým sa negatívne príznaky prejavia. Je ťažké dospieť k túžbe s niečím prestať - najmä ak ide o zvyk alebo závislosť, ktorú sme získali rokmi a naučili sme sa spoliehať na ňu ... ako na barličku. Závislostí sa dokážeme zbaviť, ak sami sebe venujeme patričnú pozornosť, ak aj s pomocou blízkych zmobilizujeme svoju všetku pozitívnu vôľu. Najťažšie je priznať si závislosť, uvedomiť si ju, prijať otvorene svoje pocity so všetkým, čo môže zahatať cestu k "vyliečeniu". Až po priznaní závislosti ju môžeme postupne odstrániť, teda vydať, vzdať sa jej tak, aby sme ju nenahradili inou závislosťou či zlozvykom ...

Chceme vás inšpirovať ku zmene. Všetko je možné...Je však určite potrebné dodržať určité zásady :

1. Eliminujeme sebazničujúce návyky - skúsime to aspoň na 7 - 14 dní - nie sme predsa malé deti, ktoré nemajú žiadnu vôľu, resp. ešte slabú, sme predsa dospelí ľudia :-) 

2. Ak si to nevieme predstaviť bez... (doplň svoju závislosť), na chvíľu ich eliminujme a sledujme svoje pocity, ako sa cítime? prečo sa ničíme? čo spôsobuje návyk, že niečo tak veľmi potrebujeme...?

3. Uvedomíme si, že závislosťou ubližujeme nielen sebe samému, ale aj iným (väčšinou najbližším :-(

4. Zameníme závislosť za starostlivosť o seba, čím naštartujeme vnútorný samoliečebný proces.

5. Začneme s plánom zdravej výživy, pravidelného pohybu, zvládania stresu.... ( s čím je najlepšie začať v nejakej podpornej skupine, kde sa nachádzajú ľudia podobného zmýšľania a majú záujem vyriešiť konkrétny problém, o ktorom si uvedomujú, že existuje).

6. Odrazu sa začne zlepšovať náš zdravotný stav a naše bunky sa tešia ako šialené !!!

7. Získame prístup k vlastnej neobmedzenej každodennej zdravej životnej energii a ZDRAVIU BEZ ZÁVISLOSTÍ.... !

Každý z nás je jedinečný, každý z nás vyrástol v inom prostredí, má iné návyky, má rád iné kombinácie nápojov či jedál. Podstatou je však vnútorné pochopenie. Neurobí to za nás žiadny lekár, žiadny psychológ, psychoterapeut, resp. lekárnik (tá známa fráza: "Poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom"). Len my sami sa môžeme dopracovať k stále vyšším a čistejším úrovniam vnútornej múdrosti, prejaviť úsilie, vnútornú silu a vedomie urobiť zmenu.


Na začiatku je samozrejme nevyhnutná motivácia a silné odhodlanie zmeniť súčasný stav. A až tu môže nastúpiť detoxikácia. Musí to byť vedomý proces - rozhodnutie. Ak vnútorné rozhodnutie ku zmene absentuje, nič sa neudeje. 

Detoxikáciou môžeme nastoliť alkalizačný proces, vďaka čomu sa budeme rýchlejšie cítiť lepšie a zminimalizujeme abstinenčné príznaky.  Voda, pitný režim, pohyb, prísun vitamínov a minerálov tiež dokonale podporia celý detoxikačný proces. Nevyhnutné sú samozrejme "správne" informácie, ktorých síce na internete nájdeme obrovské množstvo, najlepšie je však osobný kontakt a spolupráca s niekým, kto má skúsenosti s detoxikáciou a podporná skupina podobne zmýšľajúcich.

Detoxikácia pre telo je nevyhnutná pre zbavenie sa toxínov. Je to začiatok prevzatia zdravia do vlastných rúk. Veď v skutočnosti si zaň zodpovedá každý sám. 


Dobrá činnosť a ekológia tráviaceho traktu (tzv. mikrobiota) sú podmienkou zdravia. Tak ako je naša planéta Zem v stave nerovnováhy (narušený ekosystém), podobné je to aj s našou mikrobiotiou (črevným ekosystémom :).  Stav nerovnováhy ovplyvňuje celkový stav organizmu. Fakt, že "sme to, čo prijímame a trávime, nie to, čo vylučujeme," potvrdzuje, že funkcie tráviaceho traktu sú nevyhnutné pri procese výživy tela a kontroly jeho toxicity prostredníctvom vylučovania, čo je proces, ktorý sa začína v hrubom čreve. Navyše tak, ako sa každý deň staráme o svoju tvár, či zuby, by sme sa zvnútra mali starať aj o svoj tráviaci trakt a dopriať si pravidelné čistenie čriev. Nasledujúce rady sú veľmi zjednodušené, ale aj tým, že ich začneme uplatňovať v živote, sa môžeme začať zbavovať návykov a začať detoxikáciu.

Pitný režim a hydratácia je alfa a omega. Všade, kde sa pohnem vidím, že ľudia veľmi málo pijú a dôvod "nie som smädný, nebudem stále chodiť na záchod....". Ako sa hovorí, človek si zvykne aj na šibenicu a tak aj naše telo sa prispôsobí, aj keď neskutočne trpí (však výsledky sa prejavia už po 35. - 40. roku :-)). Je to pritom veľmi jednoduché, piť nemáme vtedy, keď sme smädní, ale priebežne celý deň, smäd je len "signalizácia", že organizmus už vníma absenciu tekutiny, vody.

Snažíme sa jedlo dôkladne žuvať, čo je nevyhnutné pre tvorbu slín, dobré trávenie, neprejedanie sa a teda zdravie. Žuvaním na jednej strane znížime chuť do jedla a na strane druhej začneme vnímať aj skutočnú chuť jedla a nepotrebujeme ho toľko. 

Snažíme sa vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré tráviaci trakt zaťažujú: rafinované potraviny, biely cukor, biela múka, aspoň na čas mäsové výrobky (keď by ste pri tom zostali dlhšie, uvidíte, že ani tie by vám nechýbali :), ktoré organizmus prekysľujú a spôsobujú pozitívnu dusíkovú bilanciu, mliečne výrobky obsahujúce pre telo nie celkom prospešné prvky, alkohol, lieky (hlavne tie, ktoré spôsobujú závislosti a siahneme po nich vždy - podľa reklamy - keď nás kde tu niečo pichne :)....

Snažíme sa upravovať jedlo šetrnejším spôsobom ako v mikrovlnnej rúre alebo vyprážaním, či grilovaním. Zelenina a ovocie najlepšie surové, strukoviny varené, používať najmä olivový olej (200 C), kokosový olej (240 C)  a ghí (250 C - je vhodné aj pre ľudí s laktózovou intoleranciou, ktorou trpí takmer 70 % populácie). My mikrovlnnú rúru úplne vylučujeme z každodenného života.

Snažíme sa konzumovať aspoň 70 - 80  % rastlinnej potravy, aj keď sčasti tepelne upravenej (vláknina spoľahlivo vyčistí ...) a zaradíme do jedálneho lístka denne strukoviny. Neverte, že ovocie má veľa cukru. 200 g ovocia, 300 g zeleniny, 150 g strukovín a 15 g orieškov denne dodá vlákninu, zdravie a nebudete mať chuť na sladké.

Pokiaľ sme žili dlhodobo v strese, môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa tráviaci trakt spamätá z takéhoto poškodenia, pretože práve on je najviac citlivý na zmeny psychického stavu... ale odmenou nám bude jasnejšie myslenie, flexibilita či lepšia pamäť.

Je dôležité zachovať a udržiavať vnútri tráviaceho traktu priateľskú mikrobiotu. Nadmerné množstvo nepriateľských baktérií a fermentujúcich kvasiniek či parazitov môže poškodiť funkcie trávenia a spôsobiť zápal (čo je vedecky dokázané - nebudeme už ani hovoriť o notoricky známom negatívnom pôsobení antibiotík na tráviaci trakt)... 

Zmena návykov nie je jednoduchá.

Pokračovanie v nasledujúcej časti ....  


autor : © Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2019


Malý test vám napovie, či potrebujete detoxikáciu :)