Potrebujeme detoxikáciu ? II.

26.02.2019

Ako som už písala v predchádzajúcej časti, zbaviť sa zlozvykov nie je jednoduché, ale dá sa to. Nevyhnutné je rozhodnutie a silná vnútorná túžba sa zlozvykov zbaviť. A na to je jedným z pomocníkov detoxikácia.

Detoxikácia je proces, pri ktorom sa toxíny buď z tela vylúčia alebo sa v ňom neutralizujú, či premenia na netoxické zlúčeniny. Tuky (najmä oxidované tuky a cholesterol), voľné radikály a ostatné molekuly, ktoré v našich vnútornostiach pôsobia dráždivo ako toxíny, sa odstránia. 

Orgány, ktoré sa podieľajú na detoxikácii organizmu : tráviaci trakt, močové cesty, dýchacie cesty, lymfatický systém a koža a pokožka.

Toxicita sa zvyšuje aj dôsledkom stravy chudobnej na ozajstné živiny, nedostatočnej činnosti hrubého čreva a jeho poruchami, zníženej funkcie pečene, slabého vylučovania obličkami a nedostatočného vylučovania dýchacími cestami a pokožkou. (Môžete si predstaviť, aké choroby sa toxicitou asi súvisia.)

Mnoho ľudí považuje za dôležitý spôsob detoxikácie klystír (čo má korene v starých učeniach, ktoré tu teraz nebudem rozoberať). Áno, v niektorých prípadoch je to opodstatnené, ale pokiaľ sa vnútorne rozhodneme, nepotrebujeme klystír, ak máme informácie, ktoré môžu zmeniť náš životný štýl.

Našou úlohou je vrátiť do rovnovážneho stavu náš organizmus prostredníctvom zmeny životného štýlu. Ozdravením tráviaceho traktu ozdravíme seba, aj svoj mozog. Ako som už písala v inom článku, mozog a črevá sú vzájomne prepojené, čo je aj vedecky dokázané mnohými štúdiami.

Čo je potrebné urobiť pre efektívnu detoxikáciu?


  • Piť dostatočné množstvo čistej filtrovanej vody.
  • Upraviť výživu obsahujúcu dostatočné množstvo vlákniny z prirodzených zdrojov.
  • Použiť čerstvé odšťavené ovocné a zeleninové šťavy.
  • Užívať doplnky výživy a liečivé bylinky.
  • Zostaviť si program telesnej aktivity. Pohyb zlepšuje funkcie trávenia, povzbudzuje činnosť lymfatických žliaz, endokrinného systému  a podporuje imunitné funkcie.
  • Vykonávať cviky pre svaly a chrbticu. Sem patrí aj odborné osteopatické a chiropraktické narovnávanie chrbtice a masáže.
  • Naučiť sa zvládať stres. Citlivý tráviaci trakt funguje oveľa lepšie, keď sme pokojní. (Čo stojí za rozčuľovanie?)
  • Vyhľadať profesionálnu pomoc pri užívaní doplnkov výživy. bylinných prípravkov, pomoc zostavenia jedálnička, zostavenie fitness program aspoň spočiatku.
  • Zistiť, ako sa telo cíti - je tu určitý rozdiel medzi biologickým vekom a metabolickým! Ćím vyšší metabolický vek oproti skutočnému veku je nameraný, tým je to horšie, tým sa telo cíti viac opotrebované a potrebuje detoxikáciu a zmenu životného štýlu.


Dlhodobá detoxikácia spolu so zbavením sa nesprávnych stravovacích návykov a výberom vhodnej stravy môže pomôcť dôkladne zmeniť život!


Takmer každý by sa mal z času na čas detoxikovať. Niektorí potrebujú čistiť telo častejšie, aby uviedli funkcie svojho organizmu do rovnovážneho stavu.

Nezabúdajme, že čistenie alebo detoxikácia je iba jednou časťou trilógie vyživovacej činnosti (ďalšie sú stavba a obnova buniek). Pri pravidelnej, vyváženej strave s vylučovaním nadbytočne prijímaných látok, telo nepotrebuje silnú detoxikáciu. 

Samozrejme, rozhodnúť sa, kedy a ako intenzívne sa detoxikovať, musí každý individuálne, podľa svojho životného štýlu. Detoxikačný proces je nevyhnutný pre každého, kto má symptómy akejkoľvek choroby súvisiacej s toxicitou tela. Detoxikačný program sa dá chápať ako oddych pre telo a tráviaci trakt.

Medzi najčastejšie symptómy patria bolesti hlavy (aj migrény), únava, vyčerpanosť, pocity preplnenia, bolesti chrbta, bolesti v kĺboch alebo opuchy kĺbov, tráviace ťažkosti a alergické symptómy ako je precitlivelosť na niektoré látky z prostredia - chemikálie, parfumy, syntetické látky, depresie, náladovosť, zlý spánok, oslabená imunita, podráždenie očí (niekedy býva aj dôsledok nedostatku niektorej živiny)....

Detoxikácia je tiež dôležitá cesta k zníženiu nadváhy. Veľa toxínov, ktoré prijímame sa uchováva v tukových vankúšikoch. Obezita sa teda takmer vždy spája s toxicitou. Tým, že znížime hmotnosť, čiže podiel tuku v tele, znížime aj obsah toxínov. Pri chudnutí je veľmi dôležité podporiť odplavenie toxínov z tela dodaním antioxidantov  a chrániť ho pred nedostatkom dôležitých živín. Samozrejme, aj tu potrebný dostatok pohybu, ktorý ešte navyše zrýchli metabolizmus.

Kedy je najlepšie začať s detoxikáciou?

Ja by som asi navrhla, že kedykoľvek, keď mám vnútorný pocit, že neviem, čo so sebou :)  Určite nie na Nový rok ako novoročný záväzok. Najvhodnejšie obdobie je práve teraz na jar, nie je vylúčená ani jeseň. Jar je však začiatok niečoho nového. Detoxikačný (čistiaci) program je ideálna pomôcka na prehodnotenie svojho života, zmeny a zbavenie sa závislostí a zlozvykov, zmenu stravovacích návykov, oddych a liečbu preťažených orgánov trávenia. Leto tiež nie je zlé, najmä keď máme dostatok ovocia a zeleniny.

Mňa vnútorná očista  motivuje očistiť aj svoj vonkajší život, upratať izby, osviežiť šatník, vyhodiť veci, ktoré som nenosila, prehodnotiť rebríček hodnôt. Mám pocit, že sa mi zvýši množstvo energie a nepodlieham emocionálnym výkyvom :) 

V prípade, že máte záujem dozvedieť sa viac  informácií ako začať, resp. byť členom podpornej skupiny pre tých, ktorí sa majú záujem zbaviť závislostí, zlozvykov, zmeniť svoj životný štýl, sme tu pre Vás.


autor : © Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2019