Má zdravá výživa priaznivý vplyv na vývoj autistov? 2. časť

17.02.2020

Na úvod druhej časti začneme opäť pozitívne, zásadným princípom :


Priznať si fakt potvrdený vedou a mnohými skúsenosťami ľudí z praxe, že autizmus (odborne nazývaný "porucha autistického spektra") nie je výlučne neuronálno-mozgová záležitosť, či choroba ale komplexný stav ľudskej bytosti dieťaťa, ktorý sa prejavuje navonok možno určitým stupňom mentálnej retardácie ( ... nie je to vždy rovnaké pravidlo). Existujú rôzne úrovne a formy autizmu. Medicína v tomto smere nie je úplne jednoznačná. Avšak, to je len vonkajší dôsledok pri pozorovaní autistu zvonka, determinovaný z pohľadu spoločnosti. Príčinná súvislosť je oveľa hlbšia a nesie viac vrstiev. Dalo by sa povedať, že autisti žijú vo "svojom svete", sú veľmi citliví a vnímaví aj na podnety, ktoré bežný človek väčšinou vôbec nevníma.

Nezabúdajme, že u autistov sa vytvárajú špeciálne druhy neurónov a nervových buniek predčasne v tých sekciách mozgu, ktoré bežný človek nemá vyvinuté, čo je sprevádzané aj citlivou intuíciou autistov. Vo fyzickom tele je spojený tento stav aj s nečistotou a slabou vitalitou tráviaceho traktu, nedostatočným vylučovaním, oslabenou imunitou a rozladenou úrovňou rovnováhy biochemických procesov v celom organizme absentujúcou najmä v mozgu. V žiadnom prípade však nejde o nezvrátiteľnú chorobu, s ktorou sa nedá nič urobiť a dosiahnuť pozitívne výsledky. Predsudky a sebaklamy, na ktorých sme závislí, musia ísť bokom, pokiaľ sa chceme pohnúť z miesta k Novému priaznivému vývoju aj u autistov. Pri trpezlivej dlhodobej práci sa dá dopracovať k priaznivým výsledkom, aj k socializácii autistu. Každá ľudská bytosť je individuálna ...


Jednou z hlavných príčin autizmu z hľadiska biochémie tela je ukladanie zvýšeného množstva toxických ťažkých kovov tzv. neurotoxínov (hliník a ortuť) v mozgovom stredovom kanáli, oddeľujúcom pravú a ľavú mozgovú hemisféru. Zjednodušene povedané, obe hemisféry mozgu nemôžu spolupracovať, pretože ťažké kovy bránia prenosu elektrických, metafyzických a energetických impulzov medzi nimi. Dochádza k selekcii. Mnohokrát sa podceňuje aj v medicíne nebezpečenstvo týchto neurotoxínov. Akokeby sme nechceli počuť a vedieť pravdu. Hráme sa v civilizovanej spoločnosti vždy na niečo viac ako je Príroda (česť výnimkám).

Výsledok máme jasný najmä u detí 21. storočia. Už v roku 2012 podľa viacerých výskumov pripadali v EÚ na 100 narodených detí 2 autisti. Rapídny nárast autistov pokračuje, niekoľkonásobne. V roku 2018 podľa štatistík bolo najviac autistov v USA - na 10 tisíc narodených detí pripadalo 168 autistov (na 37 chlapcov 1 autista, na 151 dievčat 1 autista).

Tieto toxické ťažké kovy potrebujeme teda u autistov postupne z organizmu dostať citlivým procesom von. Zdravou výživou dlhodobo trpezlivo dodržiavanou je to možné :-)


Nielen z vlastných skúseností môžeme uviesť, že preukázateľne pozitívne výsledky prináša u autistov ŽIVÁ výživa ako súčasť vyváženého celku v podobe odšťavených produktov zeleniny (mrkva, zeler, kapusta, cvikľa), ale aj ovocia (ananás, jablko, grapefruit). Súčasne aj konzumácia surového ovocia a zeleniny (bez odšťavenia). Je to najčistejšia cesta ako doplňovať autistom prirodzenú glukózu. Cvikľa a mrkva majú mimoriadny význam pre čistenie pečene a teda pre celý organizmus vo viacnásobnom význame. Pokiaľ je výživa živá a vyvážená ( ... proteíny, sacharidy, tuky, vláknina, enzýmy, vitamíny, fytonutrienty, stopové prvky) a stabilizujeme na začiatku zmeny pravidelný pitný režim čistej vlažnej vody (prípadne s pár kvapkami citrónu), jasne sa zlepšuje čistota a vitalita črevnej sliznice.

Súčasne tým posilňujeme vitalitu pankreasu (tvorba inzulínu, pepsínu) pre tráviace procesy a tým harmonizujeme synergicky aj štítnu žľazu (tvorba tyroxínu, jódu, posilnenie srdca a pečene, trávenia, oxidácia) pre posilnenie celého imunitného systému a v neposlednom rade aj nadobličky (celková vitalita, životná sila, tvorba adrenalínu, kortizolu,...). Nadobličky je u autistov potrebné mimoriadne chrániť, aby nedošlo už vo veku 18 rokov k ich "vyhoreniu" z dôvodu nadmerného užívania liekov a rôznych chemikálii (preťažovanie nadmernou tvorbou adrenalínu, kortizolu a pod...). Áno, všetko je vzájomne prepojené harmonizovanie endokrinného systému. U autistov ešte citlivejšie.

Keď začneme s pozitívnou zmenou výživy, na prvom mieste je potrebné konkrétne nielen z našej skúsenosti zdôrazniť, že skutočne výrazný posun v očiste črevnej sliznice robí ranná konzumácia produktu ALOE VERA od spoločnosti Herbalife Nutrition. Ráno na lačno do 2,5 až 3 dcl vlažnej vody nalejeme 0,5 odmerky a postupne až 1-2 odmerky Aloe Vera (viď balenie), môžeme užiť aj s do vody nakvapkaným citrónom. Je to najlepší spôsob očisty črevnej sliznice, ktorý prináša reálne výsledky. Súčasne s pravidelným príjmom surovej zeleniny a ovocia je súčasťou výživy potrebný prísun kvalitnej vlákniny. V dnešnej dobe nie je problém dodať autistovi vysokokvalitné multivlákninové nápoje (...my máme výbornú skúsenosť s produktom Multivlákninový nápoj Herbalife Nutrition).

Sme vďační, že máme na Zemi takéto nápoje ako doplnky výživy na prírodnej báze. Pri pravidelnom a každodennom užívaní ráno na lačno sa postupne jasne prejavuje u autistu zvýšená chuť do jedla ... Je však potrebná trpezlivosť, pretože je to skutočne veľmi citlivý proces. Postupne sa odstraňujú patogénne baktérie z črevnej sliznice autistu, črevné klky sliznice sú vitalizované a aktívne. Je to prvý dôležitý systematický krok pre dlhodobú prácu :-) V každom prípade je potrebná TRPEZLIVOSŤ a LÁSKAVÝ prístup.


Tu je potrebné sa pozastaviť v súvislosti s mimoriadnym významom vstrebávania kvalitnej vlákniny u autistov podľa najnovších výskumov. Vláknina napríklad spôsobuje, že kostné bunky produkujú osteokalcín, látku mimoriadne potrebnú u detí pre rast mozgového tkaniva a vitalitu centrálneho nervového systému (rozvoj pamäte, schopnosti učenia). Viac prineseme v tejto súvislosti v treťom pokračovaní článku.


Takýmo spôsobom je umožnené vstrebávanie Zdravej a vyváženej výživy do organizmu. Ako to vnímame? Napríklad prestávajú zápchy, ktoré často sprevádzajú autistov. Na druhej strane to bývajú časté hnačky, ktoré taktiež postupne ustúpia. Zlepšujeme aj vylučovací systém. Ďalšie pozitíva ... očný stabilný kontakt autistov sa zlepší, ľahšie nadväzujú očný kontakt, dokážu sa pozerať do očí. Zlepšuje sa bystrosť vnímania okolia a osôb, ľahšie zaujatie pozornosti, dlhšie trvanie pozornosti pre konkrétnu činnosť a záujem o spoluprácu. Sú pokojnejší :-)


Ako sme uviedli v prvej časti článku, mimoriadne dôležité pre výživu autistov je pravidelné prijímanie Omega 3 (esenciálne nenasýtené mastné kyseliny nielen rastlinné vo forme ľanových a chia semienok a vlašských orechov, ale aj rybieho tuku z divo žijúcich lososov - u nás máme skúsenosť s produktom HerbalifelineMax) vo vyváženom pomere k Omega 6 (1:2 až 1:4). Ďalej vitamín B12, B1, B2, B6 ( ... pôvod v rastlinných produktoch - z našej skúsenosti konkrétne Cell Activator spolu s minerálmi zinok, meď a mangán), pre podporu mozgovej činnosti a centrálnej nervovej sústavy. Pre vylučovanie ťažkých kovov a neurotoxínov z mozgu je podľa našich skúseností najlepšia Havajská Spirulína (od konkrétnej značky na dopyt), ktorá napomáha aj k rastu nových neurónov a posilňovanie neurotransmiterov (Hypotalamus, Talamus). Potvrdili to aj výskumy popredných svetových univerzít (... dôležitá je čistota zdroja tejto spirulíny, na internete sa totiž predávajú rôzne druhy, len jeden z nich je vhodný).

Skvelé účinky na toto čistenie organizmu od ťažkých kovov má aj významná pomoc Prírody - pravidelná konzumácia lesných čučoriedok (môžu byť aj mrazené). Čistia telo a mozog od neurotoxínov ale aj regenerujú prázdne miesta, ktoré zostávajú po ťažkých kovoch v mozgovom tkanive. Ideálne je ich konzumovať u autistov každý deň jednu kávovú šálku.

Pre čistenie črevnej sliznice od ťažkých kovov je výborná bylinka medovka lekárska (čaj) v kombinácii s Havajskou spirulínou (jedna až dve čajové lyžičky rozmiešané vo vode). V neposlednom rade je to aj koriandová vňať, ktorý extrahuje ťažké kovy (jedna čajová šálka, vhodné zamiešať do koktailu, alebo šalátu).

(Poznámka : pre zaujímavosť lesné čučoriedky sú najlepšou výživou vo vysokých dávkach pre liečbu Alzheimrovej choroby)


Súčasne musíme jasne vymedziť, ktoré potraviny postupne odstránime z jedálnička. Autisti potrebujú výlučne vitamíny na prírodnej báze, v žiadnom prípade nie sú vhodné syntetické porodukty. Túto skutočnosť málokto dokáže prijať. Vidíme, čo nás obklopuje. Bolo by kontraproduktívne čistiť črevnú sliznicu, pokiaľ ju budeme stále dráždiť a zanášať toxínmi z nezdravej výživy. Zo skúseností vieme, že pokiaľ vo výžive autistu boli zaradené napríklad biele pečivo, buchty z bielej múky, rôzne cukrovinky, keksy, piškóty a pod. dochádzalo k rapídnemu zhoršeniu celkového stavu zhoršeniu stavu vnímania u autistického dieťaťa, reakcii, nezáujem o spoluprácu, totálny prepad bytosti a pod. Vo výžive autistu už dnes vieme o totálnej nevhodnosti cukru, všetkých obilovín, bielej múky, škrobovej zeleniny (zemiaky), potraviny obsahujúce lepok.

Pri výžive autista sleduje osobný príklad osoby, která mu výživu podáva, najčastejšie matky. Je mimoriadne dôležité, aby bola matka "pravdivá a uveriteľná", teda, že jej autistické dieťa uverí, že skutočne mu podáva zdravú výživu, pretože ju konzumuje aj samotná matka. Toto je zásadný princíp a postreh. Dôvera a spolupráca. Môžeme ubezpečiť, že autistu neoklamete, pretože rozpozná neúprimnosť. Pokiaľ by teda matka, resp. rodič neboli zástancami zdravej výživy a stravoval by sa nevhodne (inak než dieťa), pred dieťaťom to neustojí, prekukne totiž toto neúprimné "divadlo". V praxi ide o častý a opakovaný problém, že matka chce viesť autistické dieťa k niečomu, čomu neverí a sama to nedodržiava :-)

Nikdy nie je pozde začať so zmenou. Zmena životného štýlu a Zdravej výživy v praktickom živote prináša pozitívne výsledky aj u autistických detí :-) Matka dieťaťa tu zohráva zásadnú úlohu. Jej silná osobnosť, trpezlivosť a vytrvalosť, disciplína sú základnými predpokladmi pre dlhodobé zvládnutie vysokých nárokov na výživu ako základného kameňa pre pozitívny vývoj. Autistické dieťa je výzvou pre milujúcu matku, ako sa zlepšiť aj ako človek, aj ako matka a súčasne viesť príkladom svoje dieťa. Autistické deti majú svoj latentný potenciál. Keď dokáže nevidomá mladá slečna hrať na klavíri, autisti majú taktiež svoje obrovské možnosti pre praktický život :-)


Vždy je možné poradiť a pomôcť, sme tu pre vás :-)


... pokračovanie v tretej časti, kde budeme ďalej rozvíjať túto tému dôležitosti ZDRAVEJ A VYVÁŽENEJ VÝŽIVY a jej zložiek ... uvedieme aj fakty, čo všetko je vhodné vo výžive pre autistov, naopak, čo konkrétne poškodzuje črevnú sliznicu a flóru (chemikálie, niektoré lieky, antibiotiká a iné). V neposlednom rade prinesieme nové informácie aj prelom vo výskume poruchy autistického spektra u detí na základe najnovších poznatkov vedy v oblasti genetiky ... čo je zásadné doplňovať vo výžive ...


© Andrea & Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, február 2020