LIEČIVÉ ČAJE - ZEMEŽLČ MENŠIA (Centaurium erythraea)

02.02.2022

Máte problémy so žlčníkom, pečeňou alebo trávením? Vyskúšajte túto, síce jemne vyzerajúcu, ale veľmi účinnú bylinku.

Účinky

Horké látky zemežlče podporujú tvorbu žalúdočných štiav, zlepšujú trávenie a črevnú peristatiku, zabraňujú prekysľovaniu žalúdka a páleniu záhy. Podporujú činnosť pečene tvorbou a vylučovaním žlče. Celkovo čistia žlčník a žlčové cesty. 

Zemežlč napomáha látkovej premene. Odporúča sa pri cukrovke ako súčasť diabetických čajových zmesí. Uplatňuje sa pri rekonvalescencii a v geriatrii, pretože tonizuje a posilňuje organizmus. Je významnou súčasťou bylinkového základu žalúdočných likérov. 

Zápar z jednej lyžičky zemežlče na štvrť litra vody pijeme ráno a večer pred jedlom. 

Upozornenie!

Predávkovanie v "drogou" vyvoláva pocit nechutenstva až dávenie. Zemežlč nemožno odporúčať dojčiacim ženám, pretože jej horkosť prechádza do materského mlieka a dieťa ho potom odmieta piť. Nie je veľmi vhodná ani v pediatrii. 

Výskyt

Druh je pôvodný v Európe, v časti Ázie, v severozápadnej Afrike a na Azorách. Prenesený bol aj do Južnej Ameriky. U nás sa vyskytuje roztrúsene, najčastejšie v teplých nížinách a pahorkatinách. Dobre sa mu darí v hustom trávnom poraste a na obnažených minerálnych pôdach, napr. pozdĺž ciest, na čistinách či suchých stráňach.

Čo, kedy a ako zbierame

Na začiatku kvitnutia v júni až v auguste zbierame celé rastliny nízko nad zemou, pričom dbáme, aby na lokalite zostal dostatok rastlín na vytvorenie semien na ďalšiu sezónu. Môžeme ich nechať zvädnúť na slnku a potom usušiť v tenkej vrstve v tieni v teplote 40 °C. Drogu občas obrátime, aby sa lepšie presušila.


V dnešnej dobe má mnoho ľudí problém s prekyslením a žalúdočnými problémami. Vyskúšajte tento miešaný čaj, ktorý si môžete pripraviť vo väčšom množstve vopred.

Recept proti prekysleniu žalúdka

V dnešnej dobe má mnoho ľudí problém s prekyslením a žalúdočnými problémami. Vyskúšajte tento miešaný čaj, ktorý si môžete pripraviť vo väčšom množstve vopred.


Zmiešajte vo väčšej nádobe:

15 g zemežlče

15 g paliny

15 g malinových listov

15 g rumančeka

8 g zázvoru

100 ml vody

Jednu kávovú lyžičku zmesi zalejeme studenou vodou, uvedieme do varu a 10-15 minút varíme a miernom plameni. Odstavíme a prikryté lúhujeme ešte 10 minút. Precedíme a vypijeme nalačno. Čaj lieči zápaly žalúdka a tráviace ťažkosti spôsobené kvasením a prekyslením. Celkovo posilňuje žalúdok a zlepšuje trávenie.


© Z literatúry spracoval : Alex Filip Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, február 2022

© Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, február 2022