LIEČIVÉ ČAJE - PRASLIČKA ROĽNÁ (Equisetum arvense)

27.01.2022

Zmenšené stromy praveku majú schopnosť posilňovať naše zdravie a imunitu. 

Účinky prasličky roľnej ?

     Vnať prasličky je bohatá na kyselinu kremičitú, ktorá zvyšuje pružnosť a pevnosť ciev. Praslička pôsobí výrazne hojivo a močopudne, osvedčila sa pri liečbe orgánov vylučovacej sústavy, napríklad pri močových a obličkových kameňoch. Jej pravidelné a dlhodobé užívanie v malých dávkach údajne výrazne znižujú riziko rakoviny.      Vo forme vlhkých alebo kašovitých obkladov sa praslička používa na zle sa hojace rany, holenné vredy, fistuly a podobne, lieči reumatizmus, ako kloktadlo sa používa pri angíne a zápaloch ústnej dutiny. Výplach zastavuje krvácanie z nosa, kúpeľ brzdí vypadávanie vlasov a hojí hemoroidy.


Kde sa vyskytuje praslička roľná ?

Druh je pôvodý v celom studenom a miernom pásme severnej pologule, rastie v Európe, Ázii, severnej Amerike a na ostrovoch západne od Gibraltáru (,,Makaronézia"). Splanený je v Južnej Amerike, na Madagaskare, Mauríciu, na Novom Zélande a v juhovýchodnej Austrálii. U nás praslička rastie hojne na množstve rozličných stanovíšť v nížinách aj v horách. Nájdeme ju pozdĺž ciest, na železničných násypoch, na poliach, lúkach, naplaveninách, v lužných ale aj v smrekových lesoch. 


Čo, kedy a ako zbierame ?

Používa sa vňať, ktorú získavame celé leto od júna do septembra orezávaním zelených rastlín. Môžeme ju deň predsušiť na slnku a potom dosušiť v tieni za občasného obracania pri teplote 60 °C. Správne usušená droga je zelená a medzi zubami vŕzga. Vydrží 2 až 3 roky.


Čo zbierame a kedy zbierame ?

Vňať - Jún až September 


© Z literatúry spracoval: Alex Filip Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022

© Uvod: Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022

© Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022