LIEČIVÉ ČAJE - MATERINA DÚŠKA"Tymián", (Thymus serpyllum) 

25.01.2022

Táto zázračná jemná bylinka je účinná pre celý organizmus, vychutnajte si jej chuť a vônu.

Účinky materinej dúšky ?

Kvitnúca vňať dúšky zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti infekčným chorobám, ako sú chrípka či nachladnutie, blahodarne pôsobí bronchitíde a astme. Napomáha traveniu a tlmí plynatosť aj koliky, pretože dezinfikuje tráviacu sústavu, rovnako dezinfikuje aj močové cesty, zmiernuje kŕče pri menštruácii. Má neurastenické účinky - posilňuje nervy, zmierňuje depresie, nervovo podmienené závraty, migrény a šumenie v ušiach.

Vo forme kúpeľov prekvapuje, posilnuje a dezinfikuje. Vďaka významním antiseptickým účinkom zvonka pomáha pri zle sa hojacich ranách, vredoch či popáleninách od  slnka. Pôsobí aj proti reume a dne. Ako kloktadlo sa užíva pri zápaloch v ústnej dutine.

Kde môžeme nájsť materinu dúšku ?

Materina dúška je rozšírená takmer v celej Európe, ostatné poddruhy tohto agregátu rastú aj v Azii, v Afrike v pohorí Atlas v Etiópii, prenesené boli aj do Severnej Ameriky. U nás sa vyskytuje takmer na celom území  na miestach s piesčitou pôdou, kde rastie hojne. Najčastejšie ju nájdeme na suchých slnečných stráňach, medziach, pri cestách, na pasvinách, čistinách, vo svetlých, v nížinách aj v horách, najmä v teplejších oblastiach.

Čo, kedy a ako zbierame ?

Pri zbere odstrihávame alebo odrezávame nezdrevnetenú kvitnúcu vňať tak, aby sa korene odrezávali v zemi, inak hlina drogu znehodnotí. Zbierame neodkvitnuté rastliny od júna do septembra, najlepšie za suchého slnečného počasia okolo poludnia, sušíme v tieni pri teplote do 35 °C a bez otáčania, aby lístky zbytočne neopadali. 

Čo zbierame a Kedy zbierame

Kvitnúca vňať - Jún až September

         

© Z literatúry spracoval: Alex Filip Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022

© Úvod: Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022

© Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022