HYDRATÁCIA A PITNÝ REŽIM

01.01.2018

PITNÝ REŽIM

Naše telo je tvorené zo 70-75 % vody. Len samotný mozog sa skladá zo 75 % z vody, pľúca z 80 %, svaly 75% vody, obličky 63%, krv 83%, koža 65%, kosti 22% z vody.

Ako funguje voda v tele?

  • je nosičom výživy a kyslíka do buniek
  • pomáha premeniť jedlo na energiu
  • pomáha telu absorbovať výživu
  • reguluje telesnú teplotu
  • odstraňuje odpadové látky z tela
  • tvorí kĺbovú výplň
  • chráni a vypĺňa vnútorné orgány.

Pri pravidelnom pitnom režime sa cítime lepšie, zdravšie a máme viac energie. Percento vody v tele je jedným z kľúčových ukazovateľov mladosti a vitality. Keď nepijeme vodu, naše choroby sa ešte znásobujú.

Základom detoxikácie bunkového aj medzibunkového priestoru je pitie dostatočného množstva vody - čistej filtrovanej vody. Pokiaľ bunky nie sú dostatočne hydratované, detoxikácia ani biosyntéza v bunkách neprebieha optimálnym spôsobom.

Počas noci telo stráca cca 1 liter vody, počas dňa 2,5 litra (pri športe ešte viac) - telo sa dehydratuje dýchaním, potením, močením, stolicou.

Pre vnútorné čistenie je nevyhnutné nastaviť pitný režim 4 dcl vody na 10 kg hmotnosti denne. Väčšina ľudí pije nedostatočne a len vtedy, keď pociťujú smäd. Keď pociťujeme smäd, tak nášmu tela chýba až 3/4 litra vody. 2/3 vody je potrebné vypiť dopoludnia v čase, kedy sa organizmus čistí najviac. Je potrebné piť 15 minút pred jedlom. Hlad je mnohokrát zamaskovaný smäd. Veľmi zlá je situácia u seniorov. Čím tmavší moč, tým horšie.

Akú vodu piť?

Najlepšie je piť vodu destilovanú (parný čistič) - nie destilovanú technickú vodu.

Minerálne vody sú vhodné do mineralizácie 300 mg/liter prípadne s prírodným CO2. Vyššia koncentrácia minerálnych látok zanáša cievy zbytočnými anorganickými minerálmi a tým sa zvyšuje riziko aterosklerózy a artériosklerózy. V niektorých prípadoch je dobré piť vodu aj mineralizovanú, pokiaľ okamžite chýbajú minerály, ale nie je to ideálne. Lepšia je voda organická, v ktorej je rozmixované ovocie, zelenina alebo elektrolyty s minerálmi. Voda s CO2 (oxidom uhličitým), sýtené nápoje a sladké nápoje nie sú vhodné na každodennú konzumáciu, pretože znižujú pocit skutočného smädu a sú klamlivé. Vhodné na pitie sú aj bylinkové čaje, ktoré je potrebné striedať. Nevhodné sú čaje v sáčkoch, pretože môžu obsahovať stopy plastov. Lepšie sú čaje sypané.

Prejavom nedostatku vody sú zápcha, kŕče a bolesti svalov, oslabené vstrebávanie živín do buniek, suchá pokožka, opuchy, migréna, srdcovo-cievne ochorenia, únava, depresia, obličkové a žlčníkové kamene či oslabenie pečene.

Kľúčovú úlohu pri udržiavaní rovnováhy tekutín v tele majú elektrolyty (sú to minerálne látky). Sú nevyhnutné pre správnu hydratáciu, prevenciu svalových kŕčov, či pre správne fungovanie telesných procesov. Je potrebné ich použiť v priebehu cvičenia, pretože telo stráca sodík a draslík potením, pričom horčík urýchľuje regeneráciu svalov. Nedostatok elektrolytov sa prejavuje svalovými kŕčmi, únavou, slabosťou a brnením končatín.

Produkty Herbalife pre zlepšenie pitného režimu - porovnanie nápojov

Koľko kalórií majú jednotlivé nápoje?

Aloe vera bylinný nápoj - je potrebné 1 vrchnáčik naliať do vlažnej vody s citrónom hneď po prebudení. Citrón pomáha detoxikovať pečeň, aloe vera pomáha čistiť črevné klky od nánosov a tak pomôže živinám sa lepšie vstrebať do čreva. Zanesené črevné klky nemôžu vstrebávať živiny z potravy. Takže môžeš zjesť kopec ovocia a zeleniny, ak je organizmus znečistený, ťažko bude mať z toho úžitok.

Bylinný instantný čaj z 5 druhov čaju - pomáha zlepšiť pitný režim tak, že hneď po konzmácii raňajšieho koktailu Formula 1 pomáha získavať energiu, prehrieva. Obsahuje kofeín, čiže posilňuje nervovú sústavu a pomáha chudnúť, harmonizuje krvný tlak.

Nápoj LiftOff obsahuje vitamín C a prírodný kofeín a zlepšuje a posilňuje činnosť buniek.

Všetky produkty sú bez konzervantov a pridaných látok.