Doplnky výživy (aj) pre bipolárnych pacientov 8.

18.10.2021

Pokračujeme v doplnkoch výživy pre ľudské bytosti (aj bipolárnych pacientov), resp. aká môže byť súčasť veľmi dôležitej prevencie v oblasti zdravého životného štýlu, aby sme sa takými pacientami nestali.

Multivitamínové a minerálne doplnky

Multivitamínové a minerálne doplnky sú skvelou poistkou, že budú uspokojené vaše základné potreby. V niektorých prípadoch môžu dodávať vyššie množstvo vitamínov a minerálov, o ktorých je známe, že sú užitočné práve pri liečbe bipolárnej poruchy. Prosím, vyberajte kvalitné a čisté, na báze prírodnej nie na báze uhoľného dechtu. Pozri napríklad aj naše produkty: Vitamínový a minerálny komplex pre ženy 60 tbl.Vitamínový a minerálny komplex pre mužov 60 tblCell Activator 90 kapsúl

Hľadajte doplnok, ktorý obsahuje:

 • Kyselinu listovú (B9)
 • Pyridoxín (B6)
 • Horčík
 • Vitamín B12
 • Vitamín C
 • Zinok
 • Meď
 • Železo
 • Mangán

Omega-3 (rybí olej)

Rybí olej môžete získať konzumáciou kvalitných rýb a aj doplnkami výživy. Výhody rybieho oleja zahŕňajú:

 • Ochranu pred bipolárnym relapsom.
 • Úľavu od bipolárnej depresie.
 • Ochranu pred srdcovocievnymi ochoreniami a mozgovou príhodou.
 • Zniženie rizika cukrovky 2. typu.

Bolo by rozumné opýtať sa, prečo je tak málo pozornosti venovanej efektívnosti výživových doplnkov ako je rybí olej. Dr. Godwin a Jamieson hovoria:

"Štúdie, ktoré pôvodne vyvolali záujem o prínosy rybieho oleja zistili nižšiu mieru závažnej depresie a samovražedného spôsobu myslenia v krajinách, kde ľudia prirodzene konzumovali veľké množstvo rybieho oleja ako súčasť svojej pravidelnej výživy. 

Lekári sa začali zaujímať o výskum výhod rybieho oleja pre bipolárnych ľudí kvôli týmto pozorovaniam, ktoré sa zdali byť spojivom medzi vysokou úrovňou spotreby rybieho oleja a nízkou mierou bipolárnej depresie. Existuje niekoľko kontrolovaných štúdií, ktoré dokazujú výhody rybieho oleja ako doplnku k iným liekom. To znamená, že je veľmi dobrým nápadom pridať k vašim bežným liekom aj rybí olej. Doposiaľ nie je k dispozícii dostatok výskumov, ktoré by dokázali, že samotný rybí olej dokáže efektívne liečiť bipolárnu poruchu. Pokiaľ ste vegetariáni a vyhýbate sa aj konzumácii rýb, je veľmi dôležité doplniť do svojho jedálnička doplnky výživy s EPA a DHA. Vyskúšajte dávku 1 gram denne. Ak nič nebudete cítiť, po mesiaci prejdite na 2 gramy. Tu je potrebné si uvedomiť rozdiel medzi rastlinným a živočíšnym typom omega-3Herbalifeline Max® Výživový doplnok 30 tabliet

Cholín 

Cholín je vo vode rozpustná základná živina, zvyčajne zoskupená v komplexe vitamínu B. Je to prírodný amín a má potenciál pre liečbu bipolárnej poruchy, pretože pomáha tvoriť neurotransmiter acetylcholín. Acetylcholín je látka, ktorá zaisťuje prenos medzi našimi nervovými bunkami, ovplyvňuje pamäť, inteligenciu a náladu. Hladinu acetylcholínu v mozgu je možné zvýšiť doplnením cholínu, pretože účinne znižuje manické a depresívne symptómy. 

Cholín má nezastupiteľné miesto v činnosti nervového systému. Dostatočný prísun cholínu zlepšuje pamäťové funkcie, podporuje schopnosť sústredenia a koncentrácie, zároveň upokojuje spánok, obmedzuje podráždenosť, náladovosť a zlepšuje odolnosť pred stresom. Je výborným preventívnym opatrením aj proti ateroskleróze.

Cholín obsahujú vaječné žĺtky, pečeň, strukoviny (špeciálne sója), obilné klíčky, kvasnice, mlieko, listová zelenina a arašidy. Denný príjem by mal byť 1000 mg (1 g), čo záleží aj na veku jedinca. Pri nadmernej psychickej záťaži sú potrebné až 3 g denne.

Tu máme príklady v potravinách: 100 g hlávkového šalátu obsahuje cca 15 mg cholínu, rovnako ako v čínskej kapuste a keli. Arašidy okrem horčíka a železa obsahujú v 100 g 1000 mg cholínu, čo je však 900 kcal. Pšeničné klíčky sú bohatšie, v 100 g je obsiahnutých okolo 800 mg cholínu, v 100 g vaječných žĺtkoch (čo je cca 5 kusov žĺtok) je obsiahnutých až 500 mg cholínu, výnimočné postavenie, kde v sójovom izoláte v 28 g nájdete až 53 mg cholínu, čo je vzhľadom na množstvo veľmi dobrý pomer. Cholín sa spolu s lecitínom a inozitolom nachádza aj v našich raňajkových produktoch Vyvážené výživné jedlo Formula 1 780 g alebo Vegánsky Protein Drink Mix.

Kyselina listová (alebo fytová, vitamín B9)

Kyselina listová je známa aj ako folát alebo vitamín B9. Je súčasťou skupiny vitamínov B, je dôležitým stavebným kameňom DNA a je nevyhnutný pre replikáciu a rast buniek. Mnoho ľudí má nedostatok kyseliny listovej, aj keď je k dispozícii veľa bohatých diétnych zdrojov, ako je listová zelená zelenina a mäso. Niektoré raňajkové cereálie sú obohatené o kyselinu listovú, to však nie je práve najlepšie riešenie na doplnenie, ako sme už spomínali v minulých článkoch.

Nedostatky B9 sú obzvlášť časté u alkoholikov a silných konzumentov alkoholu, žien užívajúcich antikoncepčné pilulky, tehotných žien, starších osôb a osôb užívajúcich antikonvulzívne lieky (proti kŕčom). Nedostatok kyseliny listovej bol zistený u ľudí s depresiou a bol spojený so zlou reakciou na liečbu antidepresívami. Jedna štúdia tiež spájala nízke hladiny kyseliny listovej s mániou. Niektoré dôkazy naznačujú tendenciu k nedostatku medzi ľuďmi s bipolárnou poruchou.

Suplementácia kyselinou listovou môže maskovať nedostatok vitamínu B12, preto sa uistite, že ich máte dostatok. Odporúčajú sa dávky 400 - 800 mcg kyseliny listovej denneVitamínový a minerálny komplex pre ženy 60 tbl.Vyvážené výživné jedlo Formula 1 550 g.

GABA

GABA (kyselina gama-aminomaslová) je aminokyselina, ktorá je tiež klasifikovaná ako neurotransmiter. Verí sa, že má upokojujúci a relaxačný účinok, pretože je to inhibičný neurotransmiter, ktorý vyrovnáva excitáciu (dráždenie nervov). U ľudí s bipolárnou poruchou boli v mozgu, mozgovomiechovom moku a plazme zistené znížené hladiny GABA. Avšak kvôli vedľajším účinkom a ťažkostiam s prechodom GABA cez hematoencefalickú bariéru a nedostatku akýchkoľvek klinických štúdií sa známa súvislosť medzi bipolárnou poruchou a nedostatkom GABA nepremieta do používania GABA ako doplnok, ktorý bude bezpečne a účinne liečiť bipolárnu poruchu.

Jedzte potraviny bohaté na GABA ako je kapustová zelenina (kel, brokolica, karfiol, ružičková kapusta atď.), špenát, sladké zemiaky, huby Shiitake, gaštany, čaj, sójové bôby, adzuki fazuľa, lupini fazuľa, hrach, paradajky, pohánka, hnedá ryža, ovos. Okrem toho sa odporúča konzumovať fermentované potraviny, pretože niektoré baktérie vo fermentovaných potravinách tiež syntetizujú GABA. Sem patrí: kimchi, surová kapusta, jogurt, kefír, tempeh. Všetko sú väčšinou potraviny rastlinného pôvodu okrem jogurtu. Vyvážené výživné jedlo Formula 1 550 g

Inositol

Inositol je syntetický vitamín, ktorý môže pomôcť pri depresii. V jednej štúdii 66 ľuďom s bipolárnou poruchou, ktorí mali závažnú depresívnu epizódu, ktorá bola rezistentná na kombináciu stabilizátorov nálady a jedného alebo viacerých antidepresív, bol tiež podaný inozitol alebo iná doplnková terapia až na 16 týždňov. Výsledky tejto štúdie ukázali, že 17,4 % ľudí, ktorí dostávali inozitol ako dodatočnú liečbu, sa zotavilo z depresívnej epizódy a osem týždňov nemalo žiadne príznaky epizódnych nálad.

Inozitol funguje spolu s biotínom a cholínom. Mikrovlnná rúra absolútne zničí inozitol (okrem iných takmer všetkých živín, preto odporúčame ju vôbec nepoužívať). Táto forma hrá významnú úlohu v membránach buniek, spolu s cholínom má lipotropný účinok na pečeň. Časť dennej potreby si človek vytvára sám v črevách pomocou mikroflóry, časť prijíma v potrave. Inozitol funguje v spojení s biotínom a cholínom. Rovnako ako cholín aj inozitol je lipotropný, to znamená, že rozpúšťa tuky a pomáha pri metabolizme tukov a cholesterolu. Spolu s cholínom sú zložkami lecitínu. Inozitol s cholínom sa spája s fosforom, mastnými kyselinami a dusíkom a tvoria fosfolipidy. Tie sú súčasťou bunkových membrán a zabezpečujú dopravu tukov v tele. Vo veľkom množstve sa nachádza aj v kostnej dreni.

V zrnách semenách a strukovinách sa inozitol vyskytuje vo forme kyseliny fytovej, ktorá sa viaže s vápnikom, železom, zinkom a ďalšími materiálmi a zabraňuje im preniknúť zo zažívacieho traktu do krvi. Aby sa predišlo nedostatku minerálov, musí byť táto kyselina neutralizovaná. To sa dá dosiahnuť varením, naklíčovaním alebo kvasením. Naklíčené fazuľové a lucernové semená môžu byť konzumované bez obáv. Pri pečení chleba sa kyselina fytová neutralizuje kysnutím cesta. Z potravy dokáže inozitol uvoľniť pomocou enzýmu fytáza iba bezchybne fungujúcom čreve. Pri narušení črevnej mikroflóry dochádza obyčajne aj k nedostatku inozitolu.

To je pre dnes všetko a v nasledujúcom článku dokončíme informácie o doplnkoch výživy. 

Veríme, že tieto informácie budú pre Vás prínosom a pomôžu zorientovať sa, prípadne, že využijete možnosť zlepšiť svoj životný štýl aj pomocou našich špičkových doplnkov stravy. Mnohé príklady z praxe potvrdzujú jednoznačne pozitívne výsledky pre Zdravie, Vitalitu a celkovú vyváženosť aj u ľudských bytostí, ktoré majú nábeh alebo problémy s bipolárnou poruchou osobnosti.


Pripojte sa do našej FB skupiny a dozviete sa viachttps://www.facebook.com/groups/lepsiazdravsisvet   


© Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, október 2021

© Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, október 2021