Dôležitosť Selénu, Vitamínu C, D, Zinku, Medi a Mangánu vo výžive a praktickom živote

19.08.2021

Na Slovensku na základe štúdii dlhodobo u populácie absentuje na úrovni biochémie tela a teda výživy potrebné množstvo Selénu a Vitamínu D. Zaujímavé ale pravdivé. Podrobnosti je možné sa dozvedieť aj v relácii z úst Prof. MUDr. Štefana Hrušovského, CSc, (viď nižšie link), pokiaľ dokážete udržať pozornosť pri počúvaní zvukovej stopy aspoň 1 hodinku.

Zdroj (odkaz) :

https://www.infovojna.sk/prehravac/dopoludnie-na-infovojne-s-adrianom-1282021


V tomto článku prinesieme niekoľko zásadných informácii o vyváženej výžive potvrdenej špičkovou vedou v tejto oblasti, podporujúcej prirodzenú IMUNITU, ktoré by mal aplikovať v praxi každý rodič, dieťa, proste každý človek :-)


Imunitný systém tvorí v našom tele sieť buniek, tkanív a orgánov, ktoré sú navzájom prepojené, aby chránili naše telo pred mikroorganizmami spôsobujúcimi choroby. Mikróby, ako sú vírusy, škodlivé baktérie, huby a parazity, sa dajú ľahko uložiť do ľudského tela a je úlohou imunitného systému zasiahnuť, aby sa tomu zabránilo. 

Aby tento systém fungoval správnym spôsobom, sprostredkováva množstvo faktorov, medzi ktoré patrí zdravý životný štýl s vyváženou výživou a fyzickou aktivitou, poznaním ...

Ľudia sú v každodennom živote vystavení znečisteniu, patogénom, toxínom z prostredia a stresu, čo všetko prispieva k tvorbe voľných radikálov. Voľné radikály sú veľmi nestabilnou molekulou, ktorá môže ľahko iniciovať reakciu, ktorá poškodzuje bunky, pokiaľ nie sú "uhasené" antioxidantom. Pri tvorbe voľných radikálov sa generuje zápalová reakcia, ktorá bola zodpovedná za mnohé patologické stavy a podporuje rozvoj určitých chorôb. Na druhej strane antioxidanty pôsobia ako neutralizátory voľných radikálov tým, že predchádzajú nadmernému oxidačnému poškodeniu. Antioxidanty sú nástrojom, ktorým musíme bojovať proti tomuto druhu poškodenia. 

Preľudnené mestá majú tendenciu mať koncentrované množstvo znečistenia, kde sú ľudia oveľa viac vystavení vonkajším spúšťačom a v dôsledku toho náchylní k ovplyvneniu svojho imunitného systému; niektoré zmeny životného štýlu by však mohli fungovať v boji proti oxidačnému poškodeniu a posilneniu imunitného systému.


Zápalové procesy sa objavujú v dôsledku stresu, nezdravej stravy a životného štýlu a tieto faktory majú silné spojenie so slabým a neregulovaným imunitným systémom. Podvýživa bola preukázaná ako jeden z hlavných faktorov spôsobujúcich nerovnováhu medzi toxickými voľnými radikálmi a stavom antioxidantov. Navyše, ľudia s nadváhou a obezitou majú tendenciu mať množstvo zápalov a preto je vždy prospešné udržať telesnú hmotnosť pod kontrolou.

Všeobecným odporúčaním je zvýšiť množstvo svojich "ochrancov" na vyváženie vonkajších spúšťačov, ktorým sme denne vystavení. Fajčenie, alkoholické nápoje, nedostatok fyzickej aktivity, nedostatok kvalitného spánku a nevyvážená výživa sú len niektoré z faktorov, ktoré môžu prispieť k tomu, že je človek náchylnejší na rozvoj všetkých druhov zdravotných problémov.


Medzi živiny, ktoré sú potrebné na udržanie normálneho fungovania imunitného systému, patrí aj množstvo vitamínov a minerálov, ktoré majú potenciálne zlepšujú naše imunitné reakcie. 

Predpokladá sa a praxou je v to už aj overené, že na tento účel sú nevyhnutné vitamíny C a D a minerály Selén a Zinok. 

Vitamín C nájdete v širokej škále ovocia a zeleniny, najmä v citrusových plodoch, jahodách, brokolici a ružičkovom kele; zatiaľ čo vitamín D sa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu. Mastné ryby, mäso, čistá pečeň a vajíčka majú zvyčajne vysokú koncentráciu tohto typu rozpustného vitamínu. 

SELÉN je druh minerálu, ktorý sa nachádza v širokom výbere potravín; od sardiniek a tuniaka po kuracie mäso, hovädzie mäso a PARA orechy. Problém je však v tom, že v niektorých oblastiach sa ho nachádza v pôde veľmi málo a zvlášť v Európe je selénu v pôde nedostatok aj z dôvodu znečisťovania pôdy. V prípade ZINKU sa pravidelnou konzumáciou špenátu, semien a čistého hovädzieho mäsa dosiahne potrebná koncentrácia tohto minerálu.

Pravidelná fyzická aktivita (aj chôdza v prírode, napríklad 2500 krokov denne je úspech) v kombinácii s vyváženou výživou, ktorá obsahuje široký sortiment ovocia a zeleniny; mliečne výrobky; Semená; Orechy; a ryby dodajú nášmu organizmu potrebné živiny na udržanie normálneho vyváženého stabilného imunitného systému.

Nie každý má rovnaké podmienky a existujú niektoré rizikové skupiny, ktoré sú zraniteľnejšie ako ostatné. Tí, ktorí majú vyšši stupeň fyzickej aktivity alebo ľudia, ktorí vedú veľmi uponáhľaný životný štýl a nespia dostatočne alebo majú nevyváženú stravu, majú väčšiu pravdepodobnosť, že to ovplyvní ich imunitný systém. Proces starnutia je navyše nejakým spôsobom spojený so znížením schopnosti mať správnu imunitnú odpoveď v prípade potreby. Tým, že poskytneme telu vyváženú výživu, ktorá je prispôsobená individuálnym potrebám v kombinácii so zdravým aktívnym životným štýlom, pomôže väčšine ľudí, nielen ľuďom s vyšším rizikom. Spolu so zdravo výživnou stravou sú výživové doplnky súčasťou preventívnych opatrení, najmä medzi osobami s rizikovými skupinami obyvateľstva.

Množstvo štúdií a metaštúdií dospelo k záveru, že prostredníctvom príjmu výživových doplnkov je možné potenciálne dosiahnuť značné úspory nákladov v starostlivosti o zdravie aj na individuálnej úrovni. Mnoho štúdií ukázalo, že doplnky majú pozitívny vplyv na zníženie rizika určitých chorôb.

Celkovo je známe, že faktory životného štýlu, ako je vysoká hladina stresu, sedavý spôsob života a diéta bez kľúčových živín, prispievajú k zvyšovaniu zápalových procesov, ktorý je priamo spojený so slabším imunitným systémom. Z nutričného hľadiska by zníženie spotreby nadmerne spracovaných potravín, alkoholu a nasýtených tukov pri súčasnom zvýšení výberu vegetariánskych potravín mohlo potenciálne podporiť imunitný systém.


Možno, že sa nevenuje dôležitosť téme aj ďalších súčastí vyváženej výživy a to konkrétne MANGÁN, MEĎ, ktoré spolu so ZINKOM tvoria v určitých vyvážených pomeroch látku tzv. SUPEROXIDDIZMUTÁZU. Táto látka je mimoriadne dôležitá pre PRIRODZENÚ a zvyšujúcu IMUNITU ľudskej bytosti, spomaľovanie procesu starnutia, pochopiteľne teda ochranu buniek, bunkových membrán, ich pružnosť, vitalita. 

Veľmi dôležitý vplyv superoxiddizmutázy je aj na výživu NERVOV, nervových buniek a GLIÍ, vegetatívneho nervového systému sympatického aj parasympatického.

Najmä v dnešnej dobe potrebujeme nielen SUPER IMUNITU ale aj VEĽMI SILNÝ NERVOVÝ SYSTÉM, prepojenie ČREVO - IMUNITA - MOZOG -SRDCE.

Vždy je potrebné dbať aj na vnútornú hygienu, teda čistotu čriev, pravidelný dostatok vlákniny, vyváženú a vitálnu mikrobiotu, kvalitný pitný režim a pochopiteľne vyváženú výživu s dostatkom rastlinných a živočíšnych proteínov.

MANGÁN môžeme nájsť napríklad v hnedej ryži, ustriciach, mušliach, sójové produkty, Tofu, Tempech, Batáty, Hrášok, varený špenát, Píniové ORECHY, lieskovce, tekvicové semienka, fazuľa, cícer, šošovica.

MEĎ si vieme dodať strukovinami, celozrnnými obilninami, výborné sú banány, slivky.

ZINOK - najviac obsahujú tekvicové semienka a vynikajúci tekvicový olej. Ustrice ho majú taktiež, aj keď niektorí ľudia majú na ne alergie.

Všetky tri vyššie uvedené zložky nájdeme aj v mäse, avšak najlepšie je, keď je čistý zdroj, (doma chované zvieratká, tzv. čistý chov).

Pokiaľ sa ľahko "vytočíme", rozčúlime, škodíme sami sebe. Väčšinou kvôli stádovitým a zdegenerovaným parazitom, ktorí sa vám snažia doslova vysávať energiu. Vašu energiu. 

Každý IDIOT, ktorý na základe svojej hlúposti (o ktorej väčšinou nevie) a obmedzenosti, neľudskosti, spôsobí, že vy sa "vytočíte", veľmi rozčúlite, vám v podstate "kradne" energiu. Energiu vašej bytosti. Áno, je to ťažké v praxi nevytočiť sa nad ľudskou hlúposťou ... je nekonečná ...

Možno by ste sa čudovali aké existujú v tomto smere vedecké výskumy o tom, ako uniká človeku energia pri strese "toho, čo je pre nás okom neviditeľné".

Chápete? Preto sa nenechajte vtiahnuť do hry temných systémov a neľudských kreatúr.  Je potrebné zaujať jasný morálny a etický postoj a byť PEVNÝ, nevydierateľný. BODKA. Nenechajte si kradnúť energiu.

TVORME NOVÚ REALITU, POUKÁZAŤ a priznať chybu a neopakovať ju. Zosúlaďme Myslenie, City, Intelekt, Vedomie, Vnútornú slobodu, Etiku a Mravnú Iniciatívu do dynamického vyváženého vektora.

VŽDY EXISTUJE RIEŠENIE, problém je, že ho nevidíme. Nevidíme a nepočujeme, lebo nás ovláda strach. On prekrýva ako nepriaznivá energia aj náš genetický program, ako slizký had. Vytvára na ňom temné nánosy, aby sme nevideli a nevnímali IMPULZY Svetla vedúce a približujúce sa k Pravde, pre nové možnosti spolupráce, aby sme sa neposúvali vyššie frekvenciou naladenia k vyšším úrovniam Vedomia.

Vyvážená výživa je predpokladaom pre vysokú kvalitu emocionálnej inteligencie a teda aj myslenia. Vytvára predpoklady pre celistvo vyváženú ľudskú bytosť :-) 

Pokiaľ už v štádiu myšlienok sme skeptickí, vnútorne neveríme tomu, čo robíme, tak potom, akú pozitívnu zmenu chceme? Ako sa môžu zhmotniť naše myšlienky, keď spochybňujeme snahu o spravodlivosť, pozitivitu? Veď to sú potom len sebaklamy a sizyfovská práca.


Nechú vám zobrať dieťa do škôlky, lebo nie ste ako rodičia očkovaní? Aj na to je riešenie. Dokonca viac riešení. Nespoliehajme sa na to, že každý človek má svedomie. Nie je tomu tak. Sú medzi nami na Zemi aj bytosti v ľudských telách, ktoré nepoznajú pojem Svedomie, ako keby vykradnuté zvnútra, prázdne.


SILNÉ NERVY, SUPER IMUNITU A INTEGRITU, VEĽA SŤASTIA PRIATELIA :-)

Na záver citát filozofa Immanuela Kanta, zakladateľa transcendentálnej filozofie :

"Najmenej sa boja smrti tí, ktorých život má najväčšiu cenu"© Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, august 2021

© Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, august 2021