Skutočne potrebujeme diéty? I.

13.05.2019

Stavím sa, že poznáte aspoň jedného človeka, ktorý môže "zjesť všetko", čo vidí a stále nemôže pribrať. Ženu, ktorá za mesiac schudla 30 tehotenských kíl. Chlapíka, čo zje na posedenie tri hamburgery a stále nosí džínsy zo strednej školy :)

Neviem ako Vy, ale ja toho nie som takej výživy schopná. Nedovolil by mi to môj spomalený metabolizmus. Takže, odkiaľ sa vzal a ako to môžem zmeniť? Môžem, prosím, obviniť svojich rodičov a pokladať to tým za vybavené? Môžu za všetko gény?

Gény sú len kúskom celého obrazu. Niektorí vedci odhadujú, že gény sú zodpovedné za riziko obezity približne na 30 %, iní, že iba 10 % a ďalší na 70%. Ale všetci sa zhodujú na tom, že skutočná odpoveď je v tom, ako sa gény prejavujú a že záleží na tom, čo sa deje v našom prostredí, resp. ako sme prostredím ovplyvnení (kvalita výživy, zvyklosti, pohybové aktivity, životný štýl...).

Ak sa vyhladujeme pri diéte s jojo efektom, jeme upravené potraviny, obklopujeme sa toxínmi a pracujeme na hranici vyčerpania, tak všetky tieto rozhodnutia sa podpisujú na spôsobe, akým metabolizmus spracováva potravu, spaľuje kalórie a reguluje hmotnosť. Aby sme sa naučili, ako tieto vedomosti využiť na ovplyvnenie našej biochémie v náš prospech, musíme pochopiť, ako boli naše hormóny zmanipulované v náš neprospech.

Viete, že metabolizmus sa skladá z rôznych hormónov. Keď fungujú normálne harmonicky, je všetko v poriadku - svaly využívajú primerané množstvo krvného cukru, hladina inzulínu zostáva vyrovnaná a štítna žľaza funguje normálne. Všetko je v rovnováhe, keď prijmeme energiu, zasa ju spálime.

Ale ... ak sa hormóny rozladia a hladina jedného z nich začne klesať, tie ostatné sa "zamyslia" a povedia si: "Čo?!" A potom sa to snažia riešiť po svojom. Každá žľaza začne tvoriť viac alebo menej hormónu, v zúfalej snahe obnoviť HOMEOSTÁZU. A to je dôvod (resp. jeden z najhlavnejších dôvodov), prečo kilá pribúdajú. Akýkoľvek faktor, ktorý sa postaví do cesty normálnemu fungovaniu metabolizmu, predstavuje preň problémy.

Endokrinný narušiteľ je akákoľvek látka alebo vplyv, ktorá mení spôsob, akým hormóny zvyčajne fungujú. Má schopnosť zvyšovať, znižovať alebo meniť ich normálnu aktivitu mnohými spôsobmi. 

Napríklad: napodobňuje hormón, zapadne do receptoru a aktivuje ho tak, ako keby bol skutočným hormónom alebo skutočnému hormónu zabráni v prístupe k receptoru alebo zväčšuje alebo zmenšuje počet hormonálnych receptorov v určitých častiach tela alebo mení množstvo špecifického hormónu, ktorý sa tvorí alebo ovplyvňuje rýchlosť, akou sú hormóny spracovávané v tele.

Ktorákoľvek z týchto činností môže spustiť reťaz ďalších udalostí. 

Výživa a zdravý životný štýl sú mimoriadne dôležité pre kvalitu priaznivého života a celé o zastavení obrovskej vlny endokrinných narušiteľov ešte predtým, ako so sebou prinesú problémy, skôr než sa na nás privalia a zničia všetko, čo im príde do cesty. Je to predovšetkým o našej presýtenej spoločnosti. Jedným z dôvodov, prečo je tu faktom epidémia obezity, je spôsob, akým konzumujeme. Kupujeme vo veľkom. Chceme, aby veci boli lacné. Chceme, aby nám v polici vydržali večne. Na toto všetko dopláca naše zdravie... 

V nasledujúcom článku sa pozrieme na faktory, ktoré pravdepodobne spúšťajú rýchly a ničivý pád lavíny...


autor : © Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, máj 2019