Detoxikácia vitamínmi

13.02.2022

Cítite sa v poslednej dobe malátny? Mnoho potravín, ktoré sú bohaté na vitamíny a antioxidanty, môžu pomôcť prirodzenej schopnosti vášho tela čistiť sa a detoxikovať sa. Nielenže môžu tieto potraviny pomôcť vášmu telu odstraňovať toxíny, ale tiež poskytujú živiny, ktoré potrebujete pre šťastný a zdravý život. Pozrite sa na týchto deväť potravín, ktoré si môžete pridať na tanier, aby ste sa cítili lepšie:

Špargľa

Špargľa obsahuje glutatión, známy antioxidant, ktorý podporuje detoxikáciu. Je tiež dobrým zdrojom vlákniny, kyseliny listovej, železa a vitamínov A, C, E a K a je tiež prospešný pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Špargľa je tiež známa tým, že pomáha čistiť obličky a močový mechúr.

Brokolica

Brokolica obsahuje sulforafan, ktorý je skvelý na boj proti infekčným bunkám v našom tele. Jedenie brokolice tiež pomáha vášmu telu bojovať proti chemikáliám vyvolávajúcim rakovinu a zvyšuje schopnosť pečene odstraňovať zlé chemikálie z nášho tela.

Grapefruit

Grapefruit je nabitý živinami vrátane vitamínov A, C a B1, ako aj kyseliny pantoténovej, vlákniny, draslíka a biotínu. Enzýmy nachádzajúce sa v grapefruite môžu tiež rozkladať tuk vo vašom tele, aby pomohli podporiť chudnutie. Upozorňujeme, že grapefruit môže interagovať s niektorými liekmi, takže pred zvýšením príjmu grapefruitu by ste sa mali porozprávať so svojím poskytovateľom primárnej starostlivosti.

Avokádo

Avokádo je plné antioxidantov, ktoré pomáhajú telu vylučovať škodlivé toxíny. Avokádo, výživné jedlo, obsahuje približne 20 rôznych vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú znižovať riziko obezity, cukrovky a srdcových chorôb.

Kel

Aký je rozruch okolo kapusty? Kel plný aminokyselín, ktoré pomáhajú udržiavať vašu myseľ bystrú, je tiež prospešný pri zvládaní cholesterolu. Kel môže tiež pomôcť pri zvládaní krvného tlaku vďaka vysokému obsahu horčíka a draslíka.

Artičoky

Dajte svojej pečeni pokoj! Artičoky poskytujú širokú škálu živín pre vašu krv a pečeň. Dve fytonutrienty nachádzajúce sa v artičokoch pomáhajú pečeni produkovať žlč, ktorá je dôležitá pri trávení tukov.

Mangold

Collard green je bohatý na zlúčeniny obsahujúce síru, ktoré podporujú detoxikačný proces vášho tela. Nielen, že majú vysoký obsah vitamínov K a A, ale zelené lístky môžu tiež znížiť riziko rakoviny prsníka, hrubého čreva a pľúc v dôsledku indol-3-karbinolu.

Cvikľa

Cvikľa je zelenina s vysokým obsahom antioxidantov, ktorá je tiež bohatá na živiny.Obsahuje betaín, ktorý pomáha pečeni zbaviť sa toxínov, ako aj vlákninu nazývanú pektín, ktorá čistí toxíny, ktoré boli odstránené z pečene.

Špenát

Špenát má nízky obsah kalórií, ale je plný živín. Špenát obsahuje vitamíny A, C, E a K, ako aj tiamín, folát, vápnik, železo a horčík - zoznam pokračuje! Flavonoidy v špenáte pomáhajú chrániť cholesterol pred oxidáciou vo vašom tele tým, že pôsobia ako antioxidanty.


© Andrea Svinčiak, február 2022