Ako voda podporuje zdravý tráviaci systém?

11.02.2022

Medzi mnohými funkciami v tele je voda rozhodujúca pre zdravé trávenie a podporuje proces od začiatku do konca.

Zdravé trávenie je teraz dôležitejšie ako kedysi. Časť tohto obnoveného záujmu o zdravie tráviaceho traktu môže súvisieť s množstvom nových vedeckých poznatkov o dôležitosti udržiavania zdravého " črevného mikrobiómu " - súboru baktérií, ktoré obývajú tráviaci trakt a ktoré ovplyvňujú zdravie mnohých systémov v tele. .

A tak, aby bol váš tráviaci systém zdravý a šťastný, možno si uvedomujete dôležitosť príjmu probiotík ("dobré" baktérie), ako aj prebiotík (ako sú určité formy vlákniny, ktoré slúžia ako "potrava" pre probiotiká. ) a dostatok vlákniny, ktorá pomáha premiestňovať odpad cez váš systém a podporuje pravidelnosť.

Existuje však niečo oveľa jednoduchšie a základnejšie, aby váš tráviaci systém fungoval efektívne: voda. Voda sa podieľa doslova na každom kroku tráviaceho procesu, čo je len ďalší dôvod, prečo je pre vaše zdravie tak kriticky dôležité zostať dostatočne hydratovaný.

Ako voda pomáha tráveniu?

Od samého začiatku tráviaceho procesu je voda hlavnou zložkou vašich slín.

Sliny plnia niekoľko funkcií:

  • Pomáhajú zvlhčovať jedlo, čo uľahčuje žuvanie a prehĺtanie.
  • Je to tiež nosič pre enzýmy, ktoré počas žuvania začínajú proces chemického rozkladu tukov a sacharidov.

Pri prechode potravy do žalúdka sa uvoľňujú vodnaté žalúdočné šťavy. Tieto šťavy tiež obsahujú enzýmy, ktoré začnú štiepiť bielkoviny a uhľohydráty v potravinách, ktoré konzumujete, na menšie časti, čím ich pripravia na cestu do tenkého čreva, kde prebieha trávenie veľkej časti jedla.

Mimochodom, nie je pravdivý mýtus, že pitie vody s jedlom rozriedi tráviace šťavy natoľko, že nezvládnu svoju prácu. Dostatok tekutín s jedlom pomáha podporiť proces.

Voda je tiež potrebná na produkciu hlienu, ktorý pokrýva vnútro vášho žalúdka, čo ho chráni pred vysoko kyslými tráviacimi šťavami.

Ako voda podporuje zdravé črevo

Keď sa jedlo pohybuje tenkým črevom, dochádza k veľkej tráviacej aktivite, ktorú voda uľahčuje:

  • Vodnatejšie sekréty sú vystreľované do tenkého čreva zo samotnej črevnej výstelky, ako aj z pankreasu a pečene.
  • Enzýmy urýchľujú chemické procesy a pomáhajú pripraviť sa na vstrebávanie konečných produktov trávenia: aminokyselín z bielkovín, mastných kyselín z tukov a jednotlivých molekúl cukru zo sacharidov, ktoré jete.
  • Väčšina živín sa vstrebáva tu v tenkom čreve a potom natrávené živiny prechádzajú do vodného prostredia vášho krvného obehu.

Keďže tráviaci proces pokračuje v hrubom čreve, voda je tiež kriticky dôležitá:

  • Rozpustná vláknina, ktorú jete (z potravín ako ovos, fazuľa a jačmeň), sa rozpúšťa vo vode, čo im umožňuje napučať a pridať na objeme.
  • Nerozpustná vláknina, ktorú jete (z potravín, ako sú celozrnné výrobky a väčšina zeleniny), má tendenciu zachytávať a priťahovať vodu, a nie ju absorbovať, čo pomáha podporovať pravidelné vyprázdňovanie.

Dolné črevo je tiež miestom, kde vaše telo prijíma väčšinu minerálov, ktoré prijímate, a vodné prostredie tam uľahčuje ich vstrebávanie.

Niet pochýb o tom, že zdravé trávenie závisí od dostatočného množstva vlákniny (a probiotiká sú tiež dobrý nápad). Dôležité je aj cvičenie - keď pri cvičení rozhýbete kostrové svalstvo, zároveň stimulujete hladké svalstvo tráviaceho traktu, čo pomáha podporovať pravidelnosť. 

Nezabudnite však na tú najjednoduchšiu a najzákladnejšiu vec zo všetkého - uistite sa, že každý deň prijímate dostatok tekutín , aby váš systém fungoval hladko.

Pokiaľ nemáte radi čistú vodu, nemáte filter a voda z vodovodu sa vám protiví, vyskúšajte naše skvelé produkty pre hydratáciu, ktoré sú nízkokalorické a zároveň obohaté o živiny.

Pokiaľ potrebujete doplniť vlákninu, potrebujete zlepšiť trávenie a črevnú mikrobiotu, máme k dispozícii pre jej doplnenie takisto skvelé, čisté produkty. Stačí vyskúšať a výsledok uvidíte sami.

Hlavne nezabudnite na VODU !© Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, február 2022