Ako sa vyhnúť suchej pokožke pomocou výživy -  potravín bohatých na vodu ?

24.01.2022

Nechať svoje telo dehydratovať je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako získať suchú pokožku. 

K týmto stavom dochádza, pretože pokožka obsahuje približne 30 percent vody, čo prispieva k jej kyprosti, pružnosti a odolnosti. Dobre hydratovaná pokožka môže pomôcť podporiť zdravo vyzerajúcu pokožku.

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako zabezpečiť, aby bola vaša pokožka dobre hydratovaná, ako napríklad používanie správnych produktov starostlivosti o pleť pre váš typ pleti a konzumácia potravín, ktoré podporujú zdravie pokožky .

Ak vaša pokožka vyzerá suchá, šupinatá alebo podráždená, možno je načase venovať chvíľku zhodnoteniu svojich hydratačných a stravovacích návykov.

7 potravín bohatých na vodu, ktoré môžete túto sezónu vyskúšať

Každý deň sa uistite, že vypijete aspoň 8 pohárov tekutín, medzi ktoré patria nápoje ako čaj, mlieko a káva. Vaša pokožka sa vám tiež poďakuje, ak budete jesť stravu bohatú na antioxidanty, ako je vitamín A, C a E.

Pýtate sa, kde začať? Tu je zoznam potravín bohatých na vodu, ktoré môžete túto sezónu vyskúšať:

1. Vodný melón

Vodný melón je ovocie s vysokým obsahom vody (viac ako 90 percent) a obsahuje minerály a fytochemikálie, ako je lykopén, vitamín C a beta karotén - všetky tieto látky môžu podporovať zdravie pokožky . V skutočnosti, v porovnaní s paradajkami, jahodami alebo guavami, melón ponúka dobré množstvo antioxidantov. Vodný melón si môžete vychutnať najmä v lete ako občerstvenie alebo ho zmiešať s inými ingredienciami na lahodné osviežujúce smoothie.

2. Pomaranče

Ovocie má rôzne príchute, napríklad sladké alebo kyslé, a má tiež rôznu štruktúru. Pomaranče je vždy dobré mať na zozname potravín alebo v miske s ovocím doma. Podobne ako vodné melóny obsahujú veľa vody (80 - 89 percent) a tiež vitamín C. Pomaranče si môžete vziať kamkoľvek a dokonca ich ošúpať aj bez noža.

3. Zelenina

Naši rodičia nám často hovoria, aby sme jedli zeleninu, ale vedeli ste, že aj zelenina prispieva k zdraviu našej pokožky? Niektoré druhy zeleniny majú vysoký obsah vody, ako je špenát (90-99 percent) a mrkva a brokolica (80-89 percent). Skúste ich zakomponovať do svojich každodenných jedál.

4. Jogurty

Napadlo vás niekedy, že jogurt okrem podpory zdravia tráviaceho traktu prispieva aj k príjmu tekutín? Jedna porcia jogurtu obsahuje približne 80-89 percent vody.

5. Nakladané uhorky

Nakladané uhorky sú zvyčajne vnímané ako pochutina na doplnenie jedla a ako zvýrazňovače chuti. Vedeli ste, že prispievajú aj k celkovému obsahu vody vo vašom jedle? Kyslé uhorky obsahujú viac ako 90 percent vody. Tento objem pochádza z procesu fermentácie, ktorý často zahŕňa pridávanie iných foriem tekutín a korenín, ktoré pomáhajú udržiavať alebo zvyšovať obsah vody.

6. Ovocné a zeleninové šaláty

Vytvorte si nový zvyk, ako napríklad podávanie šalátov ako predjedla pred hlavným chodom. Môžete vyskúšať ovocný šalát, zeleninový šalát alebo kombináciu oboch. Okrem zlepšenia chuti do jedla prispievajú k príjmu tekutín aj šaláty, ktoré obsahujú čerstvé ovocie a zeleninu. V skutočnosti hlávkový šalát, bežne používaný do šalátov, obsahuje viac ako 90 percent vody.

7. Polievky

Polievka je ďalším predjedlom, ktoré môžete pridať k jedlu. Miska teplej polievky pred večerou môže pomôcť vášmu tráviacemu systému a pripraviť ho na hlavné jedlo.

8. Smoothie alebo Proteínové kokteily

Koktejly sú skvelým a pohodlným spôsobom, ako zlepšiť príjem tekutín. Môžete si ich prispôsobiť podľa svojej chuti, takže ak vaše obľúbené ovocie nie je na tomto zozname, môžete si zmiešať vlastné ingrediencie a dokonca pridať proteínový prášok. Mnohé druhy ovocia majú nielen vysoký obsah vody, ale poskytujú aj vlákninu, ktorá pomáha zdravej črevnej mikrobiote a zvyšuje imunitu.

Ak ste tak ešte neurobili, vyskúšajte aspoň raz aj exotické, tropické ovocie. 

Môžete vyskúšať aj naše skvelé Zdravé raňajky, môžete si vybrať z mnohých príchutí a namiešať si ho podľa svojej chuti. © Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022