Ako regulovať pocit hladu?

26.01.2022

Naučiť sa ovládať hlad je pravdepodobne najväčšou prekážkou v procese chudnutia. Je to sťažnosť, ktorú počujem častejšie ako ktorúkoľvek inú. Niektorí ľudia sa trápia počítaním kalórií alebo vedením denníka výživy; iní reptajú, že si nevedia nájsť čas na cvičenie. Ale neprejde deň, aby mi niekto nepovedal, že jednoducho nemôže prestať byť hladný a že "stále hladuje!"

Mám v rukáve zopár trikov, ktoré vám môžu pomôcť prirodzene kontrolovať hlad, ale prvým krokom je zistiť, či ste skutočne a naozaj hladní.

Ako zistiť, či ste skutočne hladní

Pocit hladu nie je to isté ako "chceť niečo na jedenie". Existuje niekoľko výpovedných znakov, ktoré vám môžu pomôcť rozlíšiť hlad súvisiaci so stresom alebo emocionálny hlad od skutočného fyzického hladu.

Najprv si položte tieto otázky:

  • Škvŕka vám v žalúdku?
  • Klesá vaša hladina energie?
  • Máte "hmlu pred očami" alebo sa cítite "mrzuto"?

Ak sa vám stane niektorá z týchto vecí, pravdepodobne potrebujete nejaké palivo. To všetko sú bežné príznaky skutočného hladu. Keď sa takto cítite, vaše telo pravdepodobne zareaguje, keď niečo zjete - a pravdepodobne sa budete cítiť lepšie.

Ak jete z iných dôvodov, ako je hlad - ak sa len nudíte, hneváte sa alebo ste v depresii - jedlo vás pravdepodobne nebude menej nudiť, hnevať alebo deprimovať. Alebo, ak áno, pravdepodobne sa tak nebudete cítiť dlho.

Ak vás poháňajú emócie alebo stres, alebo ak máte chuť niečo zjesť len preto, že to dobre vyzeralo alebo voňalo, pravdepodobne nie ste skutočne hladní. V takom prípade budete chcieť nájsť iné spôsoby, ako sa vysporiadať s túžbou po jedle.

5 najlepších spôsobov, ako ovládať svoj hlad

Kontrola hladu je zameraná na potlačenie skutočného hladu: škvŕkanie v žalúdku, nízka energia alebo podráždenosť, ktorá často prichádza, keď vaše telo potrebuje palivo. Keďže skutočný hlad vás prirodzene núti jesť, budete sa chcieť naučiť niekoľko zdravých stratégií na zastavenie hladu, ak je vaším cieľom schudnúť prostredníctvom obmedzenia kalórií.

Takže tu je mojich 5 najlepších tipov na kontrolu hladu a potlačenie chuti do jedla.


1. Použite proteín (bielkoviny) ako prostriedok na zahnanie hladu.

Proteín uspokojuje hlad lepšie ako sacharidy alebo tuk, preto sa snažte do každého jedla a občerstvenia zaradiť nejaké chudé bielkoviny. V skutočnosti bielkoviny fungujú nielen vo vašom tráviacom trakte, ale ovplyvňujú aj chémiu vášho mozgu spôsobom, ktorý vám pomôže cítiť sa spokojne a duševne sviežo. Vyskúšajte naše zdravé výživné jedlo, ktoré môžete použiť kedykoľvek počas dňa.


2. Zasýťte sa vodnatými potravinami s vysokým obsahom vlákniny.

Voda a vláknina nemajú žiadne kalórie. Ale vodnaté potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú "objemné" a zaberajú viac miesta v žalúdku, takže vás zasýtia. Väčšina zeleniny (okrem škrobovej, ako sú zemiaky, kukurica a hrášok) má veľmi málo kalórií na porciu, pretože obsahuje množstvo vody a vlákniny. Vodnaté ovocie, ako sú melóny a ananás, a ovocie s vysokým obsahom vlákniny, ako sú bobule, vás tiež môžu zasýtiť s relatívne nízkym množstvom kalórií. Našim tipom je MULTIVLÁKNINA so šiestimi druhmi vlákniny, ktorý môžete pridať do vody hocikedy počas dňa.


3. Cvičenie môže pomôcť kontrolovať hlad.

Cvičenie môže potlačiť hormóny hladu, čo môže obmedziť vašu chuť do jedla. Ale, aby ste udržali svoju aktivitu, vaše telo potrebuje správne palivo. Niekedy ľudia v snahe schudnúť príliš znížia svoje kalórie a jednoducho nemajú energiu na to, aby cvičili. Takže celý proces zlyhá. Ľudia mi často hovoria, že majú pocit, akoby ich cvičenie vyvolávalo hlad a viedlo ich k tomu, aby jedli viac. Často je to však preto, že pred a po tréningu poriadne nenatankovali. 

Našim tipom sú Športovú výživu so srvátkovými proteínmi.  


4. Pite tekutiny, aby ste sa cítili menej hladní.

Pitie tekutín s jedlom môže spôsobiť, že jedlo bude sýtejšie. A niektorí ľudia si mýlia smäd s hladom, takže aj keď ich telá túžia po tekutine, namiesto toho skončia jedením. Ak zostanete hydratovaní, je menej pravdepodobné, že sa to stane aj vám. Vyskúšajte naše tipy na hydratáciu. Doplníte si nielen tekutiny, ale aj potrebné minerály a stopové prvky, ktoré vaše telo potrebuje.


5. Jedenie malých, častých jedál môže pomôcť obmedziť vašu chuť do jedla.

Keď budete jesť malé jedlá každých pár hodín, pomáha to udržať hladinu cukru v krvi stabilnejšiu počas dňa. Je to dôležité, pretože poklesy hladiny cukru v krvi môžu spôsobiť prudký nárast hladu. Aj keď si myslíte, že menšie množstvo jedla nebude stačiť na to, aby vás udržalo, vedomie, že už o pár hodín budete znova jesť, často uľahčuje zvládanie hladu.  Optimálne je konzumovať jedlo každé 4 hodiny, ale v začiatkoch chudnutia je to niekedy zvládať ťažké, preto je lepšie trocha naše chute "oklamať".


Držíme palce vo zvládaní hladu a ako tip pre doplnenie rastlinných proteínov vyskúšajte naše skvelé Výživné jedlo s dostatkom živočíšnych proteínov alebo Športovú výživu so srvátkovými proteínmi. Nekupujte si tieto produkty hocikde na internete, ale len od autorizovaných predajcov, akými sme aj my, pretože dnešné možnosti "falošných produktov" sú už nekonečné a v krabici nemusí byť to, čo je napísané na etikete a vtedy za výsledky neručíme. Ceny dajú nižšie ako na našom e-shope, my však máme ďalšie zľavy, ktoré môžete využiť - stať sa VIP členom, kde vám bude poskytnutá zľava 25% až po 50% pri doržaní určitých podmienok. Zároveň máte možnosť využiť ďalšie skvelé systémy odmien.

Máme skvelé vlastné skúsenosti aj skúsenosti s našimi klientami a radi s nimi s vami podelíme my aj naši spolupracovníci a ďalší poradcovia.

Viac podrobných informácií sa dozviete na našek online FB skupine alebo pokiaľ sa rozhodnete zmeniť svoj životný štýl dlhodobo, môžete využiť naše vzdelávacie aktivity, o ktorých sa dozviete, keď vyplníte tento kontaktný formulár:© Ing. Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022