Ako fungujú proteínové koktaily?

07.02.2022

Mnoho ľudí na celom svete používa proteínové kokteily ako riešenie chudnutia. Iní tiež používajú tieto produkty na zlepšenie príjmu živín alebo na budovanie svalov. Ale napriek rastúcej popularite stále existujú určité pochybnosti, mýty a mylné predstavy o bezpečnosti a účinnosti tejto triedy funkčných potravín.

Existuje zopár najčastejšie kladených otázok o proteínových kokteiloch. Poďme si na ne odpovedať.

Čo je to proteínový kokteil?

Proteínový kokteil je nápoj určený na dodanie bielkovín na doplnenie bežnej stravy. Keď používam tento termín, mám na mysli proteínové kokteily nahradzujúce jedlo, ktoré obsahujú ďalšie živiny a často sa používajú pri programoch chudnutia a udržiavania hmotnosti.

V závislosti od programu môžu proteínové kokteily nahradiť jedno alebo dve zo zvyčajne troch denných jedál. Tieto kokteily pôsobia tak, že zmenšujú veľkosť porcie, následne minimalizujú kalorický príjem a zároveň poskytujú vynikajúcu nutričnú rovnováhu a sýtosť.

Naozaj fungujú proteínové kokteily?

Proteínové kokteily ako náhrada jedla boli vedecky vyvinuté tak, aby poskytovali všetky živiny, ktoré zvyčajne prijímate z priemerného jedla - ale s menším počtom kalórií.

Sú účinnou náhradou jedál, ktoré sú vysoko kalorické, ale chudobné na živiny. Napríklad typické raňajky dodajú okolo 550 kalórií. Naproti tomu kokteil nahradzujúci jedlo, ako je kokteil Herbalife Nutrition Formula1 pripravený s 330 ml odtučneného alebo rastlinného mlieka, poskytuje iba 190 kalórií.

V tomto prípade vám výberom proteínového kokteilu ušetríte približne 350 kalórií na jedlo a získate vynikajúcu rovnováhu medzi mikroživinami (vitamíny a minerály) a makroživinami (bielkoviny, sacharidy a zdravé tuky). Proteínové kokteily sa často dodávajú v rôznych príchutiach a umožňujú vám pridať ovocie, koreniny a iné zdravé ingrediencie , aby ste vytvorili nekonečné množstvo receptov.

Tieto produkty sú tiež praktické a pohodlné . Sú dokonalým riešením výživy pre frenetické tempo života 21. storočia. Koktail si môžete dať vo svojej kancelárii, v škole alebo vo verejnej doprave. Mnoho zákazníkov Herbalife Nutrition si užíva tieto kokteily v Nutričných kluboch, ktoré sú dostupné na viac ako 90 krajinách.

Napriek tomu vyváženosť výživy a obmedzenie kalorického príjmu sú rozhodujúcimi faktormi pri používaní proteínových koktailov nahrádzajúcich jedlo. Úspech akéhokoľvek programu na chudnutie bude závisieť od vášho príjmu ovocia a zeleniny, vhodnosti jedla, kontroly stresu, kvality spánku a pohybových návykov.

Existujú nejaké negatívne účinky konzumácie proteínových kokteilov?

Proteínové kokteily sú bezpečné a zdravé, ak sa konzumujú podľa odporúčaní na etikete produktu. Vedecké práce o náhradách jedla potvrdzujú výhody tohto výživového produktu .

Ako náhrada jedla sú proteínové kokteily vynikajúcou kombináciou makro- a mikroživín a neobsahujú žiadne lieky, hormóny ani diuretiká. Ako potravu ich môžu piť zdraví dospelí, ale deti, tehotné ženy, dojčiace matky alebo ľudia s akýmikoľvek zdravotnými problémami by sa pred akýmikoľvek zmenami v stravovaní mali poradiť s odborníkom.

V mojej vlastnej profesionálnej skúsenosti poznám ľudí, ktorí konzumujú proteínové kokteily viac ako 30 rokov na dennej báze a majú naplnený život a lepšie vyzerajú ako ľudia podobného veku. Zmenili aj svoj životný štýl, pretože majú viac energie. 

Nahrádza kokteil vyváženú stravu?

Koktejly nahrádzajúce jedlo sú zložené zo živín, ktoré potrebujete pre zdravé a vyvážené jedlo. Sú dôležitými nástrojmi pre tých, ktorí majú obmedzený výber zdravej výživy alebo občas nemajú čas sa dobre najesť. Koktejly sú tak súčasťou vyváženej stravy.

Ak sa však už stravujete zdravo, vyvážene, nízkokaloricky a pravidelne cvičíte, pravdepodobne nebudete musieť nahrádzať jedlá z čisto nutričných dôvodov. Ale ak ste mimo domova alebo len chcete nejakú rozmanitosť vo svojom režime, môžete si vybrať kokteil ako chutnú, pohodlnú, praktickú a zdravú možnosť a jednoducho obohatiť svoj jedálniček o novú chuť a rastlinné bielkoviny.

Môžu sa proteínové kokteily konzumovať každý deň?

Áno, proteínové kokteily sú skvelým nástrojom pre tých, ktorí chcú mať len zdravšie a pohodlnejšie jedlá.

Jednou z najväčších výhod koktailu je jeho praktickosť, ktorá slúži ako zdravá voľba pre zaneprázdnených ľudí. V modernom živote ľudia často nemajú čas, ani príležitosť jedlo plánovať alebo mať zdravé jedlo. Ak ráno meškáte do práce alebo ste príliš unavení na to, aby ste varili večer, proteínový koktail by mohol byť veľmi vhodným riešením, pretože je jednoduchý, výživný a rýchly na prípravu.

Sú proteínové kokteily len pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť?

Nie nevyhnutne. Proteínové kokteily fungujú ako vynikajúci doplnok k iným prvkom zdravej výživy a môžu byť tiež účinným nástrojom na reguláciu hmotnosti. To, ako často budete šejky konzumovať, vás privedie k rôznym cieľom.

Ak chcete schudnúť, mali by ste nahradiť dve z troch jedál denne kokteilom. Pokračujte v tom, kým nedosiahnete cieľovú hmotnosť. Potom, aby ste si udržali váhu, by ste mali jedno jedlo denne nahradiť kokteilom.

Ak je vaším cieľom nabrať svalovú hmotu a svalovú hmotu, mali by ste mať všetky tri zdravé a vyvážené jedlá podľa plánu a pridať jeden alebo dva proteínové koktaily ako občerstvenie. Samozrejme, rutina cvičenia je kľúčom k určeniu vášho úspechu.

Základom je, že proteínové kokteily sú pohodlným a praktickým výživovým nástrojom a zdravou stravou pre tých, ktorí sa chcú dostať do svojej najlepšej formy a cítiť sa dobre pri zvládaní výziev moderného života.

Vyskúšajte, vlastná skúsenosť je nenahraditeľná.


© Andrea Svinčiak, február 2022