10 nápadov na rýchle a zdravé raňajky pre deti

03.02.2022

Pohodlie často poráža výživu, pokiaľ ide o rozhodnutia týkajúce sa raňajok. Jeden z nedávnych prieskumov zistil, že "nedostatok času" a "príliš veľa práce" boli uvádzané ako prekážky pre zdravé raňajky.

Pre zaneprázdnených rodičov na cestách môže byť starostlivosť o deti náročná. Nechceme, aby naše deti meškali do školy, no zároveň nechceme, aby vynechávali raňajky. Najobľúbenejšie raňajky sú rafinované obilné produkty, potraviny ako studené cereálie, vafle, palacinky, toasty a bagety. Výsledkom je, že väčšina detí má s ranným jedlom veľa rafinovaných sacharidov, ale nie veľa bielkovín. A príjem ovocia je tiež dosť zahmlený.

Čo sú zdravé raňajky pre deti?

Raňajky sú viac ako plný žalúdok. Deti potrebujú zdravé sacharidy, ako sú celozrnné pečivo a cereálie a čerstvé ovocie, aby poskytli palivo pre aktívne svaly a zaneprázdnený mozog. A dobrá dávka bielkovín ráno z potravín, ako sú vajcia a nízkotučné mliečne výrobky, nielenže zabránia tomu, aby boli deti príliš hladné, ale tiež im pomáha udržiavať duševnú bdelosť.

Je už bežné a vyplýva to z výsledkov zníženej imunity, že deti nedostávajú v strave dostatok vápnika, vitamínu D, draslíka alebo vlákniny. To všetko by mohli poskytnúť raňajky, ktoré by mali obsahovať ovocie, mliečne výrobky a celozrnné výrobky.

Nápady na rýchle a jednoduché raňajky pre zaneprázdnených rodičov

Všetci sme ráno zaneprázdnení a môže byť lákavé vydať sa cestou najmenšieho odporu, pokiaľ ide o to, aby deti jedli. Ak hovoria, že nie sú hladní, prečo tlačiť? Ak sa ponáhľajú, zaneprázdneným rodičom sa môže zdať, že je jednoduchšie - alebo si myslia, že je to rýchlejšie - vybrať si niečo po ceste do školy, ako pomôcť deťom zostaviť zdravé raňajky doma.

Tu sú moje najlepšie odporúčania a recepty na jednoduché, ale výživné raňajky:

1. Pripravte si misku cereálií s vysokým obsahom vlákniny s mliekom a ovocím.

Väčšina raňajkových cereálií predávaných deťom má nízky obsah vlákniny a vysoký obsah cukru, ale existuje veľa zdravších možností, ktoré deti akceptujú. Vločkové cereálie s vysokým obsahom vlákniny a malé tvary sušienok zvyčajne zaujmú a vytvoria vyvážené raňajky, ak ich doplníte mliečnymi výrobkami bohatými na bielkoviny, sójovým alebo rastlinným (napr. mandľovým) mliekom a ovocím.


2. Urobte si plátok celozrnného toastu spárovaný s trochou jogurtu s ovocím.

Kým sa chlieb opeká, nechajte deti pripraviť si vlastné jogurtové "parfaity" vrstvením bieleho jogurtu s bobuľami, orechmi, semienkami a škoricou. Ak je jogurt príliš kyslý, pridajte štipku medu - pravdepodobne pridáte oveľa menej cukru, ako nájdete v predsladených "hotových" jogurtoch.


3. V mixéri vyšľaháme rýchle proteínové smoothie.

Začnite mliekom s vysokým obsahom bielkovín - napríklad mliečnym, sójovým alebo rastlinným - pridajte nejaký proteínový prášok a čerstvé alebo mrazené ovocie. Nechajte deti byť kreatívnymi s doplnkami, ako sú orechy alebo orechové maslo, semienka, avokádo, mrkva, špenát, ovsené vločky a koreniny.


4. Pizza omeleta.

Ktoré dieťa by nemilovalo pizzu na raňajky? Omeletu polejte pripravenou omáčkou na pizzu a posypte strúhaným nízkotučným syrom mozzarella a podávajte s čerstvým ovocím.

5. Celozrnné wafle ako tvarohový koláč s jahodami.

Mrazené vafle s hriankovačom sú také pohodlné, ale hľadajte tie, ktoré sú celozrnné, resp. veľmi rýchlo si ich viete pripraviť aj doma a sú rýchlo hotové. Na opečené vafle navrch položte nátierku z nízkotučného syra ricotta a nakrájanými jahodami.6. Vajíčko so syrom a zeleninou.

Panvicu zľahka naolejujte. Dve vajcia dobre premiešajte so strúhaným syrom, pridajte jemne nakrájanú zeleninu a narýchlo orestujte z každej strany. 


7. Ovos na noc.

Ďalšie zdravé raňajky, ktoré si deti radi robia. Zmiešajte 1/3 šálky mlieka, 1/4 šálky ovsených vločiek, 1/4 šálky gréckeho jogurtu, 2 čajové lyžičky chia semienok, 1 čajovú lyžičku mletej škorice a 1/4 šálky bobuľového ovocia v nádobe s uzáverom. Pretrepte, kým sa nespojí; vložte na noc do chladničky. Môže sa jesť studené alebo nechať ohriať pri izbovej teplote.

8. Avokádový toast s vajíčkom uvareným natvrdo
Deti radi jedia tak, ako to robia dospelí, takže tu sú raňajky pre celú rodinu. Plátok celozrnného toastu natrieme avokádom a na vrch položíme nakrájané natvrdo uvarené vajce; posypeme soľou a korením. Dospelí (a niektoré deti!) majú radi pridanie nakrájanej červenej cibule, nakrájaných paradajok alebo dokonca jemnú štipľavú omáčku.

9. Ovocné špízy a jogurt

Na špízy napichnite celé jahody a kúsky banánu, melónu a ananásu a nechajte deti namáčať ovocie do vanilkového jogurtu.

10. Zvyšky!

Neexistuje žiadny zákon, ktorý by hovoril, že musíte raňajkovať jedlo! 

Deti si môžu ráno vychutnať včerajšiu polievku, praženicu alebo cestoviny ako pikantnú pochúťku.


Pamätajte, že to, že je brucho plné ešte neznamená, že mozog a svaly dostávajú palivo, ktoré potrebujú. A hoci sú raňajky najdôležitejším jedlom dňa, správna výživa by sa mala cvičiť pri každom jedle a občerstvení, aby sa časom vytvorili skvelé návyky.

Registrujte sa na našej web stránke a získajte e-book s receptami na občerstvenie pre deti.


© Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, február 2022